Betula pendula 'PURPUREA'

Betula pendula
Betula pendula 'PURPUREA'
bříza bílá
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Purpurea je červenolistou odrůdou břízy bílé z Francie z roku 1872. Podle druhového jména pendula by se mohlo zdát, že se jedná o převislou formu, ale není tomu tak. Toto jméno odkazuje na její tenoučké a ohebné mladé větve, které mírně převisají, zatímco kostra stromu zůstává vzpřímená. Roste rychle do úzce pyramidálního habitu a výšky kolem 4-5 metrů v zahradách a až dvojnásobek na volných prostranstvích (parky, arboreta), kde má více místa na kořeny.

Opadavé listy jsou standardně diamantového až trojúhelníkového tvaru jako u většiny bříz, na jaře raší zářivě vínově červené s bronzovými odstíny a dozrávají do vínově hnědé barvy v létě. Na podzim žloutnou. Během nejteplejších týdnů léta mohou vínový odstín mírně ztrácet a odhalit více temně zelený základ pouze s vínovým přelivem. Kůra kmene je světle šedá místy s vínovými odstíny.

Snáší jakoukoli půdu, má ráda vlhko a zvládne i mokro, ale jakmile dobře zakoření, výborně přežije i suchá léta. Nemá ráda posypové soli. Dobře zvládá silný vítr na otevřených prostranstvích. Neprospívá v hustém zápoji, kde má tendenci k řídnutí a pro nejsytější vybarvení listů vyžaduje plné slunce. Plně mrazuvzdorná do cca -45°C.

Poslední revize 10-01-2009; 19-01-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Betula ('Penci-2') ROYAL FROST
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.