Thymus vulgaris

Thymus vulgaris
Thymus vulgaris
mateřídouška tymián
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ fialová až lila
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Mateřídouška tymián je velmi oblíbenou rostlinou zejména pro kuchyňské zpracování, ale nás zajímá spíše její estetická hodnota. Pochází z italské části Středozemí.

Jedná se o nízký, po zemi se polštářovitě rozrůstající keřík, který není vyšší než cca 30 cm. Květenství jsou krátké lichoklasy s droboučkými, hluchavkovitými kvítky jemně lila-nafialovělé barvy. Objevují se od začátku léta do přibližně jeho poloviny. Čerstvé listy příjemně a při rozemnutí silně voní. Jsou drobné, eliptické, tmavě zelené.

Pro nejlepší výsledky pěstujte mateřídoušku v alkalické půdě (s obsahem vápence), která bude dobře odvodněná. Tyto keře mají domov v oblastech se suchým létem, každopádně pokud rostlině dopřejete mírně vlhkou půdu, bude bohatší a bujnější. Starší rostliny je po odkvětu (v polovině léta) lehce sestřihnout, aby zůstaly kompaktní a bohatě olistěné ve všech částech. Plně mrazuvzdorná do -29°C.

Poslední revize 03-01-2009; 12-02-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hebe odora (h.buxifolia)
Hebe 'WINGLETYE'
Satureja montana
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.