Hamamelis x intermedia 'ARNOLD PROMISE'

Hamamelis x intermedia
Hamamelis x intermedia 'ARNOLD PROMISE'
vilín prostřední
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ leden - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vilíny jsou okouzlující keře, které si svou slávu vydobyly díky kvetení v době, kdy květů a barev vůbec je v zahradě poskrovnu = uprostřed a na konci zimy. Jejich latinské jméno hamamelis je složené z řeckých slov hama/homoios (zároveň) a méllon/mílo (jablko/ovoce) a odkazuje na fakt, že květy se objevují zároveň s dozrávajícími semeny z předešlého roku. V zahradách se nejčastěji setkáte s vilínem prostředním, který poprvé popsal a pojmenoval Alfred Rehder r. 1945 v Arnoldově Arboretu při Harvardově univerzitě v Bostonu v USA (zal. 1872). Vznikl samovolným zkřížením mezi jedním keřem druhu h. mollis, jehož semena zaslal přímo z Číny ze své výpravy Ernest H. Wilson r. 1908, a h. japonica, které rostly v arboretu a zřejmě tento keř opylily. Ze sebraných semen nechali vyrůst nové rostliny, které byly vzhledově i chováním jiné, ale pouze jedna vykazovala to nejlepší z obou rodičů. Nazvali ji Arnold Promise (Arnoldův příslib) a stala se klíčovou pro všechna následná šlechtění, ze kterých vzniklo již mnoho nových a krásně vybarvených odrůd.

Odrůda Arnold Promise se pokládá za nejbohatěji kvetoucí kultivar vilínu se žlutými květy. Květy mají tvar krátkých třásní, zářivou barvu, je jich mnoho a vyrůstají na holém dřevě bez listí. Mají rády chlad, takže pokud vykvetou ke konci zimy, květy vydrží na stromě až do příchodu teplých dnů. Za slunečného a bezmrazého počasí překrásně a velmi silně voní typickou, nasládle kořeněnou vůní. Další parádou jsou jeho velké, lísce se podobající okrouhlé, opadavé listy, které jsou v sezóně zelené a na podzim se barví na zlatožluté až oranžové, což je v opadávající zahradě nepřehlédnutelné. Roste středně rychle do vzpřímeného keře s otevřenou korunou ve tvaru písmene „V“ a díky velikosti do 3 metrů se vejde téměř do každé zahrady.

Anglická Královská zahradnická společnost (RHS) odrůdě udělila roku 1993 ocenění AGM (Award of Garden Merit) za krásu a spolehlivost. Historicky první keř, který rostl v arboretu před Hunnewell Building, zašel před rokem 1969 a na jeho památku a vzhledem k jeho významu byl poblíž z jeho řízku vysazen nový, který arboretum zdobí dodnes (stav z r. 2023).

Vilín má rád vlhkou a kyselou půdu, nesnáší vápno a tuhou, vododržnou zem. Nejlépe prospívá na výslunném místě či v mírném polostínu. Mladší keře můžete řezat okamžitě po odkvětu, i silně, ale starší rostliny nemají rády pravidelný střih. Avšak je možné, praktické, a dokonce i velmi estetické starším keřům odřezat tenčí větvičky ve spodních patrech do otevřeného vícekmene s pouze několika silnějšími kosterními větvemi od země, kolem kterého snáze projdete nebo podjedete sekačkou, je-li vysazen v trávníků. Prvních 5-8 let po výsadbě ale udržujte prostor nad kořeny prázdný (bez trávy) a ideálně zamulčovaný, protože tráva je silný konkurent hlavně pro mladé a slabší keře. Je výborně mrazuvzdorný do cca -29 °C, ale není vhodný do otevřených krajin a do nádob.

Poslední revize 22-12-2008; 14-02-2011; 04-02-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Hamamelis x intermedia 'ARNOLD PROMISE' výška 125-150 cm, šířka 30-50 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Hamamelis x intermedia  'WESTERSTEDE'
Hamamelis x intermedia 'PALLIDA'
Hamamelis x intermedia 'BARMSTEDT GOLD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.