Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)

Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium)
vonokvětka Fortuneova, v.ostrolistá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ říjen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod osmanthus, česky vonokvětka přeloženo z řečtiny osme (vůně) a anthos (květ), zahrnuje asi 15-20 druhů a kultivarů, přičemž mnoho z nich je díky tvaru a tuhosti listů často zaměňováno s cesmínami. Vonokvětky mě upoutaly hned na první pohled roku 2004 a od té doby jsem se stal jejich sběratelem ještě dříve, než jsem se dočetl o jejich údajné choulostivosti pro naše podnebí. Znáte to rčení "nikdy neříkej, že to nejde, protože může přijít někdo, kdo to neví a udělá to"? Prostě jsem sázel jednu za druhou do své zahrady a sledoval jejich chování. Nejvíc dostaly zabrat během tuhé zimy 2006/2007, ale nezemřela ani jedna. Spálené listy znovu narostly, omrzlé větvičky se ostříhaly a některé jsou dnes větší než já. Navíc si všímám jejich genetické odolnosti vůči suchu, ale zde potřebuji ještě nějaký čas na rozdělení těch, které zvládnou sucho letní i zimní a které je nutné v zimě zalévat.

Tento druh je křížencem mezi o.heterophyllus s drobnými a velmi zoubkatými listy a o.fragrans s listy velkými a celokrajnými (= s hladkými okraji). Poprvé byl přivezen z Japonska do Evropy - konkrétně do Holandska roku 1856 Philippem Franzem von Siebold, německým lékařem, cestovatelem a botanikem. Díky nesourodé taxonomii v minulosti má rostlina ještě dnes vícero jmen. Díky její podobnosti zoubkatých listů s ostrolistými cesmínami se dříve jmenovala vonokvětka ostrolistá (o.aquifolium). Vylepšením mělo být doplnění o var.latifolius (o.aquifolium var.latifolius) odkazující alespoň na velikost listů. Ale moderní věda ve své přesnosti upřednostňuje jméno vonokvětka Fortuneova se znakem x pro hybrid (osmanthus x fortunei), pojménována k poctě skotského botanika Roberta Fortunea.

Jedná se o středně velký, v oblastech původu až vysoký keř, jehož kožovité listy jsou obzvláště tuhé, široce oválné, temně zelené, velmi lesklé, atraktivně prohnuté a při krajích nepravidelně pilovité: listy v nižších patrech mají více ostrých zoubků, zatímco výše se listy mění na téměř celokrajné pouze s ostrou špičkou. Viditelně odlišné znaky oproti cesmínám jsou dva: listy vonokvětky jsou vstřícné (u cesmín střídavé) a přirozený tvar keře je zaoblený až kulovitý (cesmíny jsou víceméně pyramidální).

Právě tento tvar a husté větvení s velmi krásnými listy dělá z vonokvětky klenot, kterému jsem v zahradě věnoval čestné místo hned vedle altánku vystavěném ve středozemním stylu, neboť tato rostlina, přestože pochází Japonska a Číny, je v Evropě nejčastěji pěstována v oblastech mediteránu (jižní Itálie, jižní Francie, Portugalsko). Na sklonku podzimu dokáže nabídnout ten nejdůležitější atribut , který jí dal jméno – voňavé kvetení drobných bílých květů. Vůně je silná, příjemně sladká a každý ji cítí jinak – někdo jako směs švestek a hroznového vína, mně spíše připomíná čerstvě natrhané citróny.

Vonokvětka výborně reaguje na stříhání, takže jakmile na jaře vyrostou „tykadla“ nových větviček a jsou příliš dlouhá, zakraťte je na polovinu nebo až jednu třetinu původní délky. Keř tak nabude na hustotě a stane se až neprostupný záplavou listů. Od určité velikosti již není třeba tvarovat - sama tvoří docela souměrné, dómovitě polokulaté keře. Využijte ji jako solitéru nebo v kompozici s jinými stálezelenými keři. Dobře vypadá i včleněná do zelených stěn a živých plotů.

Dopřejte vonokvětce dobrou, pro sytější barvu listů kyselou, vlhčí ale nepodmáčenou zem s dostatkem živin. Pěstuje se na plném slunci nebo v polostínu. V chladnějších regionech bude ráda za umístění takové, kde na ni v zimě nesvítí přímé slunce a naopak v létě jej má dostatek. Ale již jsme vyzkoušeli, že je dobře odolná na většině lokalit podobně jako běžné zelenolisté cesmíny. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny a pokud po prvních zimách sluníčko popálí listy, zjara si vytvoří nové. Mrazuvzdornost je výborná do -20°C bez poškození a při -24°C může mít lehce dehydrované listy na osluněné části keře, ale zjara je spolehlivě obnoví. Přežila už i -27°C (3 noci za sebou), kdy jí pomrzly konce větviček asi o 30-40 cm a po ostříhání zjara opět narašila a ještě zhoustla. Netrpí na choroby ani na škůdce a zdá se, že tenhle druh lalokonosci nechutná. Uvidíme jak dlouho ...

Poslední revize 09-12-2009; 16-11-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium) výška 60-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium) výška 40-60 cm, šířka 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium) výška 100-125 cm, šířka 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium) výška 100-125 cm, šířka 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium) výška 120-130 cm, šířka 50-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium) výška 130-140 cm, šířka 40-50 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Osmanthus x fortunei (o.aquifolium) výška 150-175 cm, šířka 70-80 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Osmanthus fragrans f. DENTATUS
Ilex aquifolium
Ilex colchica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.