Ficus carica 'BORNHOLM'S DIAMOND'

Ficus carica
Ficus carica 'BORNHOLM'S DIAMOND'
fíkovník smokvoň
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Opadavé listnáče
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jeden tvrdí, že to je změnou klimatu, já zase tvrdím, že to je jen pilnou prací botaniků a milovníků rostlin. O čem mluvím? O možnostech pěstování rostlin a dřevin u nás doposud nevídaných a nepěstovaných, které pochází z daleko teplejších oblastí. Proč ne? Jen si vzpomeňte na tu písničku „na tom pražským mostě, rozmarýna roste …“. Rozmarýn do našeho klimatu rozhodně nepatří, ale víme, že se zde pěstoval na vhodných místech už před více jak sto lety. A v tom je ten háček – vhodné místo. Když k tomu přidáte ještě vhodnou odrůdu, u které byly zjištěny předpoklady pro větší odolnost našemu podnebí, máme zaděláno na úspěch klidně i s fíkovníkem. Už jich máme na zahradě několik odrůd a sklízíme kilogramy skvělých plodů.

Další z fíkovníků, který i v našich podmínkách spolehlivě roste a hojně plodí, má jméno Bornholm‘s Diamond (nebo Bornholms Diamant). Jedná se o druh odvozený od odrůdy Bornholm, který je jeden z mnoha klonů odrůdy Brown Turkey, což je jeden z nejotužilejších fíkovníků vůbec. Pochází se švédského ostrova Bornholm a vyznačuje se zvýšenou snášenlivosti vůči vlhku. Tato vlastnost je zejména v českých, mnohdy dost mokrých zimách velmi důležitá.

Fíky jsou velmi velké, hnědozelené, chuť je dobrá, méně výrazná. Plody se tvoří se bez opylení. Na rostlině se mohou už zjara objevit větší plody z loňského roku, které je lépe otrhat (nebudou nikdy chutné). U nás dozrává první sklizeň podle kvality aktuálního léta přibližně od poloviny do konce prázdnin. Plody jsou zralé, pokud jdou snadno odlomit a neroní mléko (=latex – je přítomný v celé rostlině a může způsobit podráždění očí nebo rtů). Opadavé listy jsou středně zelené, nápadně laločnaté, velké, zajímavě tuhé.

Půdu potřebuje mírně vápenitou, s jílovitou složkou a bohatou na humus. Pokud jej budete pěstovat v zahradě, najděte mu výslunné místo u jižní zdi, kde bude chráněn a kde se bude akumulovat více tepla na dřívější a dostatečné dozrání jak plodů tak větví. Mladší rostliny odolávají teplotám cca -15°C, víceleté již -20°C a při zakrytí větví textílií, bublinkatou folií či polystyrenem v období nejhorších mrazů můžete jeho odolnost prohloubit a dokonce zachovat vrcholové pupeny živé. V každém případě rostlina přežívá vždy na kořenech, takže v případě omrznutí nadzemní části vyžene na jaře nové výhony ze země, na kterých stihne týž rok plodit. Stříhat je možné zjara a při bujném růstu během léta se doporučuje pro bohatší plození zkracovat nové přírůstky na 3 listy, nebo za plody, které tím pádem získají více energie na včasné dozrání.

Pro více informací o fíkovnících doporučujeme www.fikovniky.com.

Poslední revize 27-07-2008
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ficus carica
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ficus carica
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ficus carica 'PERETTA'®
Ficus carica  'ICE CRYSTAL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.