Mahonia aquifolium 'APOLLO'

Mahonia aquifolium
Mahonia aquifolium 'APOLLO'
mahónie cesmínolistá
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Možná ji dobře znáte ze zahrádek našich babiček, kde rostla bez ladu kdekoliv, jen ne tam, kde by vynikla. Tato staromódní neopadavá dřevina byla dříve pěstovaná hlavně pro její atraktivní listy, které uříznuté na podzim sloužily jako doplněk věnců a truhlíkových aranžmá za okny. Jelikož stálezelených rostlin bylo dříve pomálu, byla často jediným keřem, kterému přes zimu na zahradě zůstaly listy. Nejspíš proto, když starším zahrádkářům ukážete nějakou jinou stálezelenou rostlinu s pichlavými listy, to pro ně vždycky bude "nějaký mahon". Ať už si o vkusu našich předků myslíme cokoliv, tato mahónie dokáže být perlou ve každé zahradě. Pochází ze Severní Ameriky (Britská Kolumbie až Oregon), kde nese jméno oregonské hrozno. Jméno získala na počest významného amerického zahradníka z Irska Bernarda McMahona (1775-1816) a jako okrasná rostlina se začala prodávat až od roku 1823 a už 20 let poté se první rostlina objevila i u nás – v pražské Královské oboře (1844).

Odrůda Apollo mahónie cesmínolisté je nízký, stálezelený, polokulovitý keř s tmavě zelenými, lesklými listy se zoubkatými až pichlavými kraji. Na osluněných lokalitách část listů zbarví do zářivě červené a vínové barvy. Takto zbarvené listy zjara opadají a rostlina je nahradí jinými, ale většina listů na keři zůstává po celý rok.

V dubnu rozkvétá množstvím drobných žlutých květů ve vzpřímených, krátkých, hroznovitých latách a nese sytou ale jarně svěží vůni. Odstín žluté je velmi zářivý a rozkvetlý keř zaujme již z dálky. Po odkvětu následují elipčitě tvarované, modré, plody. Nejsou jedovaté, pouze mírně nebezpečné pro těhotné ženy. Dokonce se řadí mezi jedlé plody a kdysi se z nich dělalo víno nebo jejich sytě červenou šťávou dobarvovalo révové víno slabších odstínů.

Tvoří vzpřímené, často prutovité keře o výšce až 2 metry, které mají všestranné využití – samostatně stojící menší solitéry v předzahrádkách, v kombinaci s jinak olistěnými stálezelenými keři i jehličnany a často nachází i využití v parkových výsadbách, kde se využívá do velkých ploch s požadavkem na celoroční olistění. Roste středně rychle a pro pěkný tvar vřele doporučujeme ideálně každoroční řez.

Mahónie snese téměř vše, ale opravdu krásná bude ve vlhké půdě a lehkém polostínu. Pro nejlepší stav keře je ideální celoroční zamulčování a takto zvládá i plné slunce, kde bude mít nejbohatší habitus. Poroste i ve stínu. Stříhání je možné po odkvětu a snáší i hluboký zmlazovací řez. Občasným přihnojením zvýšíte hustotu olistění a tím i celkovou atraktivitu keře. Zem je nejlepší mírně kyselá, hlavně propustná a vzdušná. Přesto máme vyzkoušeno, že si poradí i s horší půdou – lehce jílovitou s občasným podmáčením. Přestože se většinou nedoporučuje na přesušená stanoviště jako např. vyprahlé pouliční záhony a mezi rozpálenými zpevněnými plochami, je vyzkoušeno, že zvládá občasné přísušky a její kořeny dokonce odolaly požárům. Mráz jejím květům vůbec nevadí, může vykvést a být znovu zasypaná sněhovou nadílkou. Plně mrazuvzdorná do min. -29 °C a na chráněných stanovištích vydrží až -34 °C.

Poslední revize 08-04-2008; 29-01-2019; 25-01-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Mahonia aquifolium výška 20-30 cm
Český výpěstek
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Mahonia x wagneri 'SUNSET'
Mahonia aquifolium
Mahonia aquifolium 'SELECTION'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.