Viburnum x hillieri 'WINTON'

Viburnum x hillieri
Viburnum x hillieri 'WINTON'
kalina Hillierova
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto

Winton je výjimečná odrůda kaliny nazvané po svém šlechtiteli Hillierova, která vzešla z křížení kalin v.erubescens a v.henryi. Po prvním rodiči získala červený pigment pro podzimní vybarvení listů a po druhém voňavé květy v trochu rozčepýřených latách. Kalina Winton se kromě vonného kvetení cení spíše pro své sytě zelené, kožovité, mírně lesklé, podlouhle elipčité, spíše svěšené listy, jež na podzim nabírají dechberoucí odstín sytě vínově červené s karmínovou, která je znatelná v žilkách a na řapících. Takto vybarvené listy zůstávají na rostlině velmi dlouho, někdy až do ledna.

U nás se řadí se mezi polo-opadavé rostliny a v zemích s mírnými zimami zůstává stálezelená. Přesto jsem přesvědčen, že u nás je o moc krásnější, protože díky chladnému podzimu a očekávané zimě daleko lépe a sytěji vybarvuje listy před zimou. Neroste rychle, větve rozkládá spíše do stran a míry kolem 2 metrů se dočkáte za 10-15 let. Pokud se rozhodnete ji trochu popohnat hnojivem, vzhůru do toho, ale kroťte pak neposlušné výhony jarním sestřihem (po odkvětu), aby jí zůstala symetrická kostra hlavních větví. Nechcete mít přeci na zahradě koště.

Kaliny nejsou náročné na půdní typ. Zem by měla být přiměřeně živná a neměla by po výsadbě příliš zadržovat vodu, aby dobře zakořenila. Pro nejlepší vybarvení listů na podzim můžete půdu přikyselit rašelinou, ale není to nezbytné. Nejvíce jí udělá dobře plné slunce. Mrazuvzdorná do cca -27°C, pravděpodobně snese i silnější mráz.

Poslední revize 23-11-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viburnum nudum (v.lentago) 'PINK BEAUTY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.