Cornus kousa 'BIG APPLE'

Cornus kousa
Cornus kousa 'BIG APPLE'
dřín japonský
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské dříny (svídy) jsou velmi populární keře našeho klimatu, protože nabízí atraktivní podívanou s výbornou mrazuvzdorností. V Česku zatím bohužel nejsou příliš rozšířené, což věříme, že se změní, neboť v sobě snoubí krásné květy, barevné listy na podzim, efektní a dokonce jedlé plody a neobvyklou stavbu. Pochází z východní Asie (Japonsko, Korea a Čína) a od amerického druhu c. Florida se liší pozdějším kvetením a lepší odolností chladu i chorobám.

Japonský dřín Big Apple pochází z USA, kde jej už v 60. letech minulého století selektovala Polly Hill. Semínka získala od M.M. Brubakera z Pensylvánie a jak keře rostly, všimla si jednoho, že je odlišný než botanický druh. Nazvala jej Big Apple a většina současných pěstitelů se domnívá, že se tak stalo díky velkým plodům, ale v jednom rozhovoru řekla, že má ráda New York, kterému se přezdívá Big Apple, tak kde může být pravda? Určitě v Massachusetts, kde roku 1958 ve věku 51 let založila nyní již renomované arboretum. Sama nebyla šlechtitelkou, ale celý život se věnovala pěstování vzácných rostlin a testování jejich mrazuodolnosti pro severněji položené státy USA.

Big Apple je překrásná odrůda japonského dřínu, která nabízí hustší větvení a pěknou stavbu. V červnu vykvétá záplavou květů s nápadnými, sněhobílými listeny, jež ke konci kvetení, což je mnohdy až za cca 6 týdnů, mírně zrůžoví. Pravé květy jsou miniaturní a složené v asi 2-3 cm široké kuličky, ze kterých se po opylení koncem léta tvoří atraktivní, sytě růžové jedlé plody. Mají tuhou a nahořklou slupku, ale sladkou dužinu s několik semeny. Tvrdí se, že mohou mít průměr až 4 cm. Naše keře zatím nesly plody o průměru lehce přes 2 cm, ale uvidíme za 10-20 let.

Listy jsou opadavé, tmavě zelené, středně velké, nápadně přišpičatělé a přirozeně svěšené jako například listy na hrušních. Jejich podzimní barva je druhý důvod, proč si tento krásný strom pořídit: barví se do několika odstínů vínově červené a purpurové s příměsí zlatavě oranžové. Big Apple roste vzpřímeně, 20-30 cm za rok, do pěkného tvaru a hustoty, takže není potřeba stříhat. Pokud přeci jenom potřebujete provést nějaký řez, učiňte tak co nejdříve po odkvětu. Starší keře tvoří krásné solitéry nejenom v japonských zahradách, zejména s vyholenými kmeny a efektním podrostem.

Dříny mají rády velmi kyselou, živnou, lehkou zem, která nebude vysychat. Neosvědčilo se sázet je do polostínu, kde by údajně měly být chráněny před vysycháním v horkém létě. Raději je řádně zamulčujte a v případě velkého sucha nezapomeňte zalít, ale rozhodně je vysazujte na plné slunce. Pokvetou bohatěji a budou hustší a zdravější. Pokud hnojíte, pak používejte výhradně hnojiva na tvorbu květů a zeleň listů. Nikoli na podporu rychlosti růstu. Plně mrazuvzdorné do cca -29 °C.

Poslední revize 16-06-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Cornus kousa výška 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Cornus kousa výška 140-160 cm, šířka 50-60 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Cornus kousa výška 140-160 cm, šířka 50-60 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Cornus kousa var.chinensis 'CHINA GIRL'
Cornus kousa  'TEUTONIA'
Cornus kousa 'SCHMETTERLING'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.