Bergenia 'BRESSINGHAM WHITE'

Bergenia
Bergenia 'BRESSINGHAM WHITE'
bergénie
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Bergénie jsou léty prověřené a známé trvalky i v našich zahradách. Z nějakého důvodu se u nás považují zejména za stínomilné rostliny, což není úplně pravda, neboť slunečná stanoviště znásobují jejich kvetení a zvýrazňují zimní vybarvení listů. Angličané nazývají bergénii ‚sloní uši‘, což odkazuje na jejich velké listy. Jsou jim opravdu podobné, kulaté, tuhé, zvláštně podtočené nebo ohnuté, právě tak jako velké sloní ucho. Druh poprvé popsal německý botanik Conrad Moench (1744-1805) a pojmenoval na počest jeho předchůdce, rovněž německého botanika Karla Augusta von Bergen (1704-1759).

Bressingham White je skvostná a nezvykle vybarvená odrůda bergénie. Vykvétá mezi prvními květy jara na přelomu března a dubna a třebaže by mohlo někoho napadnout, že po zimě plné sněhu nám bílá barva nebude vhod, vězte, že zadíváte-li se do jejích cudných květů, do její nevinné krásy se zamilujete. A i kdyby byla vaše zahrada už plná, uděláte vše pro to, abyste jí nějaké místo našli. Jednotlivé květy jsou zvonkovité a objevují se v hojném počtu na vrcholech 20-30 cm vysokých stonků zelené barvy s měděným nádechem v horní části. Dospívající květy nabírají světlounce růžový nádech. Kvetou až 8 týdnů a někdy sporadicky remontují ve druhé polovině léta.

Listy jsou neopadavé, velké, široce oválné až téměř kulaté, v sezóně jsou tmavě olivově zelené a od podzimu do jara, pokud mají dost slunce, nabírají různé stupně vínově červené. Díky nim bergénii použijete do míst, kde oceníte zeleň i v zimě a zároveň ochráníte půdu před vysycháním a erozí. Dělají pod sebou tolik stínu, že jsou ideální alternativou mulčování.

Vyšlechtil ji a představil britský botanik Alan Bloom (1906-2005), kterému chyběl necelý půlrok, aby se dožil 100 let. Za svůj život představil na 170 nových a odolných trvalek a proslavil se zejména jako zakladatel Bressinghamských zahrad (Bressingham Gardens), které leží cca 100 mil severovýchodně od Londýna ve Anglii a na kterých začal pracovat roku 1953. Zahrada je Mekkou pro všechny milovníky rostlin, zejména trvalek, kterých je zde dechberoucí kolekce, ale najdete zde i mnoho keřů, stromů a jehličnanů, které měl obzvláště v oblibě jeho syn Robert. Odrůda Bressingham White získala prestižní ocenění AGM (Award of Garden Merit) za krásu a spolehlivost od Královské zahradnické společnosti v Anglii (RHS).

Bergénie jsou půdopokryvné trvalky s houževnatými hlízami, které se pomalu rozrůstají do okolí. Na půdu jsou velice nenáročné, ale hezčí budou ve vlhké ale dobře odvodněné půdě s dobrým obsahem živin. Pro bohaté kvetení je vysazujte přednostně na slunce či do polostínu, ale snesou i plný stín, kde budou krásné zejména listem. Nemají rády místa s častými vysušujícími větry. Jsou velmi mrazuvzdorné, vydrží min. -37 °C, možná i více.

Poslední revize 29-03-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Bergenia 'BRESSINGHAM WHITE'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Bergenia 'BRESSINGHAM WHITE'
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Bergenia DRAGONFLY™ SAKURA
Saxifraga cortusifolia 'SH 1919' DANCING PIXIES® TILDA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.