Arachniodes simplicior

Arachniodes simplicior
Arachniodes simplicior
pavoukovec jednodušší
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
náhled fotonáhled foto
Pavoukovec je druh kapradiny z Asie, který poprvé popsal roku 1828 německo-holandský botanik Carl Ludwig Blume (1796-1862) a pojmenoval jej tak tehdy, když jednou našel svůj herbář s kapradinami zcela potažený pavučinou. Jinou vzhledovou souvislost s pavouky zde nehledejte. V angličtině se většinou nazývají nějakým souslovím, které obsahuje výraz cesmínová a ten odkazuje na vysoký lesk a stálezelenost, alespoň ve své domovině. Pavoukovce jsou doma ve velké oblasti sahající od východní Indie přes Čínu a Vietnam až do Korey a Japonska. V mírném klimatu jsou stálezelené, u nás spíše opadavé. Do roku 2020 bylo pojmenováno na 78 druhů.

Pavoukovec jednodušší je jedna z mála kapradin mírného pásu s panašovanými listy. Její druhové jméno jednodušší odkazuje na rozdíl s pavoukovcem osinatým (a. aristata), oproti kterému má kratší listy s nápadně oddělenými laterálními řapíky s lístky druhého zpeření – jsou dvojnásobně zpeřené. Komerčně se navíc používá chybné pojmenování Arachniodes aristata ‚Variegata‘, což je neexistující odrůda.

Mladé rostliny mají listy krátké (do cca 30 cm) a přisedlé k zemi, ale jakmile se prokoření, naberou sílu a začínají tvořit vějíře až 60 cm dlouhé, jejichž olistění začíná až přibližně v první třetině řapíku a mírně se ohýbají. Lístečky jsou temně zelené, vysoce lesklé a střed kolem žebra je nápadně žlutozelený. Boční řapíky s listy jsou výrazně odkloněné od hlavního až s ním svírají téměř pravý úhel. Jakmile trs zhoustne, nabídne luxusní podívanou s exotickým nádechem, tak jí najděte pěkné místo, kde vynikne.

Podobně jako většina ostatních kapradin z mírného až subtropického podnebí i pavoukovec potřebuje dobře odvodněnou půdu, ve které mu hlavně v zimě neshnijí kořeny. Během sezóny ocení vlhkou zem, ve které bude průběžně tvořit nové listy až do srpna. Ideální umístění je v polostínu nebo rozptýlené až pohyblivé světlo pod korunami vysokých stromů, což odpovídá jeho přirozenému výskytu v přírodě. Zem by měla být kyprá, humózní a raději kyselá až neutrální. Mrazuvzdornost zatím nebyla vyzkoušená ve všech lokalitách, ale už zvládl -17 °C bez zimního krytu a probíhá testování i v chladnějších regionech. Při silnějších mrazech je rozumné trs na zimu bohatě zamulčovat. Není vhodný do oblastí s dlouhotrvajícími mrazy a mrazových kotlin.

Poslední revize: 17-03-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.