Doodia media (syn. Blechnum medium)

Doodia media (syn. Blechnum medium)
Doodia media (syn. Blechnum medium)
dódie prostřední, kapraď rašplová
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a rudá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Do rodu Doodia patří 17 druhů, které se vyskytují v širokém areálu od Jávy, Šrí Lanky a Malých Sund přes Novou Guineu do Austrálie, na Nový Zéland a na tichomořské ostrovy až po Havaj. Poprvé jej popsal roku 1810 skotský botanik Robert Brown (1773-1858), který se snažil od sebe pečlivě oddělit jednotlivé druhy, což vzhledem k jejich podobnosti nebylo vůbec jednoduché. O asi 200 let později, přesně roku 2011, holandský botanik Maarten Joost Maria Christenhusz přeřadil celý rod díky jeho prokázané genetické podobnosti pod rod Blechnum, ale bude nějaký čas trvat, než se změna zažije, proto původní jméno Doodia zůstává jako uznané synonymum. Jméno Doodieum bylo vybráno na počest anglického správce tzv. Lékárnické zahrady (Apothecaries‘ Garden) Samuela Doodyho (1656-1706) založené r. 1673 v londýnském Chelsey, kde byly původně pěstovány všemožné léčivé byliny, a která se zároveň pyšní nejstarším alpináriem v Evropě, největším plodícím olivovníkem v Británii a pravděpodobně i nejseverněji pěstovaným stromem grapefruitu mimo skleník v Evropě.

Dódie prostřední je překrásná kapradina, jejíž anglické jméno rašplová odkazuje na jednotlivé lístky jsou při okrajích výrazně pilovité a mají zakulacený konec jako jazyk nebo rašple. Navíc jsou na omak zvláštně drsné díky tužším chloupkům přítomným po celé rostlině. Jedná se o opadavou kapradinu se sytě zelenými listy o délce 30 až 60 cm, které nové raší sytě bronzově červené hned několikrát do roka a během zrání se mění do dalších odstínů oranžové. Jsou převážně vzpřímené, jen nejstarší boční vějíře listů mírně poléhají, aby zakryly okolní půdu, čímž ji chrání před vysycháním.

Dódie prostřední dokáže po dobrém zakořenění snášet kratší období sucha, ale přednostně se pěstuje v kyprých a živných půdách spíše kyselejší reakce s alespoň průměrnou vlhkostí. Ve své domovině není tak náročná na vlhké půdy, protože vstřebává vzdušnou, často oceánskou vlhkost svými listy, kterou v našem suchém kontinentálním klimatu nejsme schopni imitovat. Dává přednost plnému slunci nebo jen částečnému polostínu, ale nesnáší zakrytí okolní vegetací. Její mrazuvzdornost není vyzkoušená ve všech lokalitách, ale už zvládla -17 °C bez zimního krytu a probíhá testování i ve chladnějších regionech. Při silnějších mrazech je rozumné trs na zimu bohatě zamulčovat.

Poslední revize: 16-03-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Doodia media (syn. Blechnum medium)
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Dryopteris erythrosora var. KOIDZUMIANA
Blechnum spicant
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.