Viburnum x rhytidophylloides 'HOLLAND'

Viburnum x rhytidophylloides
Viburnum x rhytidophylloides 'HOLLAND'
hybridní kalina vrásčitolistá
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kalina vrásčitolistá je stálezelený keř původem ze střední a západní Číny a u nás patří k nejotužilejším neopadavým keřům s nízkými pěstebními nároky, proto se s ní často setkáte i v městské a parkové zeleni, kde nevyžaduje žádnou údržbu. V Evropě se poprvé objevila díky expedici Ernesta Wilsona do Číny, odkud ji přivezl do Anglie a tam ji roku 1900 představila Veitch Nursery, jedna z největších evropských rodinných školek, která fungovala v letech 1808-1969. V Čechách se objevila nedlouho poté – roku 1910 v Průhonicích.

Hybridní kalina vrásčitolistá je samovolný kříženec, který vznikl ze semenáčů kaliny tušalaj, jejichž rodičovská rostlina byla opylena pylem kaliny vrásčitolisté rostoucí v okolí. Bylo pojmenováno několik odrůd, z nichž Holland patří k nejrozšířenějším a je z roku 1925. Její listy jsou tenčí a méně vrásčité, na první pohled mohou vypadat pouze nápadně žilnaté. Jsou neopadavé, dlouze vejčitě kopinaté, 10 až 20 cm dlouhé, svrchu sytě až tmavě zelené a lesklé a na rubu síťkované a žlutošedě plstnaté. S příchodem mrazů se na keři lehce stočí a svěsí, jako kdyby zvadly, ale jakmile mrazy pominou, opět se rozvinou a mírně napřímí proti sluníčku.

Od května do června bohatě kvete 10-20 cm širokými okolíky složenými z krémově bílých květů se spoustou pískově nažloutlých až béžových tyčinek, které květenství dodávají teplý odstín. Koncem léta se začínají tvořit velmi atraktivní, lesklé plody zprvu červené barvy po dobu asi jednoho měsíce, než se zbarví do černa. Nejsou jedovaté a poskytují bohatou potravu pro ptactvo stejně jako květy pro včely a jiný hmyz.

Roste rychle a nápadně vzpřímeně, mladé pruty jsou mírně plstnaté. Keř je hustý a rozprostřeně kulovitý, výška dospělých rostlin bez střihu dosahuje kolem 3 metrů a šířka o něco více, ale v zahradách se často zkracuje. Jakýkoli řez provádějte okamžitě po odkvětu. Připravíte se o plody, ale nikoli o květy, což by se určitě stalo, kdybyste ji řezali až zjara. Můžete ji prořezat i po zčernání plodů, ale tehdy už riskujete omezení tvorby květů pro nadcházející jaro, pokud by podzim nebyl dostatečný teplý a dlouhý. I při minimální dobré údržbě keř vytvoří krásný solitér v jakékoli okrasné zahradě a dobře funguje i jako živý plot, který dobře pohlcuje prach z okolních komunikací.

Kalina vrásčitolistá i její hybridy jsou nenáročné na půdní typ. Dávají přednost plnému slunci či mírnému polostínu, středně živné až chudé, dobře odvodněné zemi. Jsou přirozeně zvyklé spíše na alkalické (zásadité) podloží, ale přizpůsobí se i lehce kyselé půdě. Pouze nemají rády přemíru vody. Někteří zahradníci doporučují vyhnout se exponovaným stanovištím, aby jim vítr neroztrhal a nepopálil zejména v zimě listy, ale zatím jsme takové poškození nezaznamenali. Mrazuvzdorné do min. -30 °C.

Poslední revize 05-03-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Viburnum x rhytidophylloides Holland výška 80-100
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Viburnum lantana
Viburnum rhytidophyllum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.