Pterocarya fraxinifolia

Pterocarya fraxinifolia
Pterocarya fraxinifolia
lapina jasanolistá
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 10-15m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ světle zelená
DOBA KVETENÍ květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Lapina jasanolistá patří k mým nejoblíbenějším stromům. Když jsem ji poprvé viděl v třeboňské zámecké zahradě důmyslně a zároveň logicky umístěnou jako pohledový středobod v průčelí celého objektu, i přes její mohutnost a košatost jsem věděl, že tohohle drobečka chci pěstovat i na své zahradě.

Podle dochovaných důkazů z třetihor lapina představovala častou a hojnou dřevinu mírného a chladnějšího pásu na sever od rovníku. K dnešku máme dochovaných na 7 druhů a jeden hybrid. U nás a v Evropě nejběžnější lapina jasanolistá pochází z Kavkazu a severního Íránu, odkud se do Evropy dostala až někdy koncem 18. století ve formě několika semínek, z nichž se staly monumenty zdobící mnoho sídel a věhlasných botanických zahrad. Je vyhledávaná pro atraktivní listy, unikátní květenství i majestátní stavbu, která v dospělém věku snadno konkuruje stoletým cedrům v anglických zahradách.

Lapina jasanolistá nese opadavé, jasanům podobné, lichozpeřené listy o délce až 40 cm. Jsou složené z 15-25 podlouhlých, přišpičatělých a velmi lesklých lístků. Raší svěže zelené a mění se v sytě zelené během léta. Na podzim žloutnou. V květnu se objevují 30-50 cm dlouhé, jehnědám podobné, nící (svěšené) klasy složené z brčálově žlutozelených, jednodomých květů. Koncem léta a na podzim se z nich tvoří plody – jednosemenné oříšky s křidélky. Samy nejsou příliš ochotné vyklíčit, vyžadují stratifikaci a hlavně opylení druhým stromem.

Za zmínku určitě stojí i borka stromu, která je na starších exemplářích hluboce brázděná, ale i mladší stromy zdobí neobvyklá textura připomínající hnědé punčocháče se vzorkem z velkých šedých kosočtverců. Lapina jasanolistá přirozeně tvoří vícekmenné stromy/keře, díky kterým nabídne bohatou a široce rozložitou dómovitou korunu. Jednokmenné stromy nejsou běžné (přirozené), ale ve školkách bývají dostupné.

Roste rychle a ve volném prostranství dosáhne úctyhodných rozměrů kolem 20 metrů výšky a jen o něco méně do šířky. Dobře zakořeněné stromy mohou mít tendenci kolem sebe tvořit výmladky, které můžete odstraňovat pro zdůraznění hlavní kostry kmenů, anebo stojíte-li o husté houští, nechte je dál se rozrůstat. Zvládá téměř jakýkoli řez během zimy až do začátku jara.

Lapina není náročná na půdní typ. Má ráda hlubokou, živnou a vlhčí půdu a umístění na plném slunci. Zakořeněné rostliny snáší i lehčí zamokření a dokonce slouží jako spolehlivý piják do míst v zahradě, kde se stahuje voda, která by jinak pozemku škodila, podobně jako vrby. Má množství silných a nadzemních kořenů při povrchu, je proto nutné ji sázet dál od budov a podezdívek (alespoň 5m). Plně mrazuvzdorná do min. -29 °C, některé prameny potvrzují odolnost až k -34 °C, což vzhledem k oblastem jejího původního výskytu pokládám za důvěryhodné.

Poslední revize: 08-02-2008; 13-01-2012; 08-02-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Pterocarya fraxinifolia výška kmene 140-150 cm, obvod kmene 10-12 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Pterocarya fraxinifolia výška kmene 160-180 cm, obvod kmene 18-20 cm, šířka koruny 90-110 cm
EXTRA
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Pterocarya stenoptera 'FERN LEAF'
Pterocarya rhoifolia
Phellodendron amurense
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.