Helleborus orientalis

Helleborus orientalis
Helleborus orientalis
čemeřice východní
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová až vínová
DOBA KVETENÍ únor - duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Čemeřice východní je jihoevropský druh, jehož původ sahá od Řecka až po Turecko. Poprvé ji popsal francouzský přírodovědec Jean-Baptiste Lamarck (1744-1829) roku 1789 a nazval ji východní, aby ji lépe oddělil od čemeřice černé (h. niger), která je rovněž evropským druhem, ale na rozdíl od čemeřice východní se nachází spíše ve spodním pásu od Švýcarska, přes Německo až do Chorvatska a Slovinska. Čemeřice východní je spíše doménou Kavkazu a Balkánu. Překvapivá a pro nás velmi užitečná je její vysoká mrazuvzdornost, která paradoxně nereflektuje podnebí svého původu, ale zvládá mrazy až -34 °C a někteří pěstitelé v Kanadě potvrzují její odolnost až do -37 °C na chráněných stanovištích.

Jedná se o stálezelenou trvalku s velkými, dlanitě dělenými listy s tuhými řapíky. Listy jsou tmavě zelené, kožovité a rozdělené do 3 až 5 jednotlivých listů většinou kopinatého až oválného tvaru s pilovitými okraji. Některé rostliny mají dvě srostlé trojice listů, takže vypadají jako šestilisté, ale čemeřice východní prakticky nezná sudý počet lístků. Bývají lesklé. Pokud jsou listy na konci zimy unavené a nevzhledné, můžete je před rašením stonků s poupaty ostříhat.

Tento druh je velice variabilní a stejně jako listy se rostlinu od rostliny různí i její květy. Mohou být jednoduché s 5 různě tvarovanými okvětními plátky nebo poloplné až plné – vše záleží na genetické výbavě a mutaci každého semínka. Pouze laboratorně množené rostliny si zachovávají identické znaky a ty se pak dělí do pojmenovaných odrůd. Barvy květů jsou studené světle i tmavě růžová, purpurová, vínově červená až černá a často květ zdobí pihy, flíčky či tečky v tmavší barvě. Méně časté jsou bílé květy a výjimečně se objevují odstíny světle zelené až nažloutlé. Střed květů je vyzdoben množstvím krémových tyčinek a žlutozelenou korunkou. Vykvétají v prvních bezmrazých dnech druhé poloviny zimy. Kvetení trvá velmi dlouho, někdy až 3 měsíce, protože po opadání tyčinek je květ stále dlouho pěkný, a i když se sytost barvy vytrácí, okvětní plátky se nijak nekazí. Pokud nestojíte o semena, jakmile květy ztratí barvu, doporučujeme odstříhat stonky s květy až u země, abyste podpořili rašení nových listů.

Čemeřice východní je velice odolná. Má ráda velmi živnou, středně těžkou půdu zásadité až neutrální reakce (žádnou rašelinu) a umístění takové, aby alespoň na část dne měla přímé slunce, jež pomůže kvetení a zjasní barvu květů. Hezká bude někde u vchodu do domu nebo poblíž oken, abyste ji měli na dohled co nejvíce, dokud ještě venkovní počasí není ideální pro častější návštěvy zahrádky. Svými květy dokáže rozveselit mnoho ponurých dnů konce zimy. Zvládá těžké zimy Rostliny se pomalu rozrůstají do bohatých trsů, ale nejsou plevelné, přestože semena zralých rostlin mohou být velmi vitální. Čemeřice je jedovatá a mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 19-02-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.