Hamamelis x intermedia 'HARRY'

Hamamelis x intermedia
Hamamelis x intermedia 'HARRY'
vilín prostřední
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá
DOBA KVETENÍ leden - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vilíny jsou okouzlující keře, které si svou slávu vydobyly díky kvetení v době, kdy květů a barev vůbec je v zahradě poskrovnu = uprostřed a na konci zimy. Jejich latinské jméno hamamelis je složené z řeckých slov hama/homoios (zároveň) a méllon/mílo (jablko/ovoce) a odkazuje na fakt, že květy se objevují zároveň s dozrávajícími semeny z předešlého roku. V zahradách se nejčastěji setkáte s vilínem prostředním, který poprvé popsal a pojmenoval Alfred Rehder r. 1945 v Arnoldově Arboretu při Harvardově univerzitě v Bostonu v USA (zal. 1872). Vznikl samovolným zkřížením mezi jedním keřem druhu h. mollis, jehož semena zaslal přímo z Číny ze své výpravy Ernest H. Wilson r. 1908, a h. japonica, které už rostly v arboretu a zřejmě tento keř opylily. Ze sebraných semen nechali vyrůst nové rostliny, které byly vzhledově i chováním jiné, ale pouze jedna vykazovala to nejlepší z obou rodičů. Nazvali ji Arnold Promise (Arnoldův příslib) a stala se klíčovou pro všechna následná šlechtění, ze kterých vzniklo již mnoho nových a krásně vybarvených odrůd.

Vilín Harry z roku 1988 vyšlechtil Robert de Belder z belgického arboreta Hemelrijk a pojmenován byl po kurátorovi z Kalmthout Arboretum, jehož celé jméno zní Harry van Trier. Jedná se o bujně rostoucí odrůdu, jejíž tenké okvětní plátky jsou zářivě jantarově oranžové od prostředku ke konečkům, ale blíže kalichu jsou ohnivě červené. Vykvétá již v zimě, v její teplé části (někdy již na přelomu ledna a února) a vydrží kvést až 8 týdnů. Za slunečného a bezmrazého počasí překrásně a velmi silně voní typickou, nasládle kořeněnou vůní. Okvětní plátky uzoučké, dlouhé a mírně protočené.

Další parádou jsou jeho velké, lísce se podobající okrouhlé, opadavé listy, které jsou v sezóně zelené, na podzim nabírají nakrátko odstíny červené a ohnivě oranžové, později hlavně sytě žluté s tmavšími okraji, což je v opadávající zahradě nepřehlédnutelné. Harry roste rychle a vzpřímeně do stejně širokého jako vysokého keře s otevřenou korunou ve tvaru písmene „V“ a díky velikosti do 3 metrů se vejde téměř do každé zahrady. Anglická Královská zahradnická společnost (RHS) odrůdě udělila roku 2012 ocenění AGM (Award of Garden Merit) za krásu a spolehlivost.

Vilín má rád vlhkou a kyselou půdu, nesnáší vápno a tuhou, vododržnou zem. Nejlépe prospívá na výslunném místě či v mírném polostínu. Mladší keře můžete řezat okamžitě po odkvětu, i silně, ale starší rostliny nemají rády pravidelný střih. Avšak je možné, praktické, a dokonce i velmi estetické starším keřům odřezat tenčí větvičky ve spodních patrech do otevřeného vícekmene s pouze několika silnějšími kosterními větvemi od země, kolem kterého snáze projdete nebo podjedete sekačkou, je-li vysazen v trávníků. Prvních 5-8 let po výsadbě ale udržujte prostor nad kořeny prázdný (bez trávy) a ideálně zamulčovaný, protože tráva je silný konkurent hlavně pro mladé a slabší keře. Je výborně mrazuvzdorný do cca -29 °C, ale není vhodný do otevřených krajin a do nádob.

Poslední revize 03-02-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hamamelis x intermedia 'BARMSTEDT GOLD'
Hamamelis x intermedia 'AURORA'
Hamamelis x intermedia  'JELENA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.