Hibiscus 'Resi' FULL BLAST™

Hibiscus 'Resi'
Hibiscus 'Resi' FULL BLAST™
hybridní ibišek syrský
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ lila
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Dnes už můžeme zodpovědně říci, že kvetoucí ibišky do našich zahrad patří. Známe zejména dřevité keře ibišku syrského a trvalkové křížence ibišků bahenních. Mezi těmi keřovitými druhy existuje ještě pár druhů, které lze u nás pěstovat a případně křížit. Jedním z nich je u nás velmi vzácný a velkokvětý ibišek měnivý (hibiscus paramutabilis), jehož skvostný exemplář najdete i poměrně nedaleko v botanické zahradě v rakouském Linci. Křížením s ibiškem syrským šlechtitelé získávají velkokvěté, ale stále odolné hybridní odrůdy opadavých ibišků vhodných pro naše klima.

Resi je nizozemský kultivar hybridního ibišku syrského, který vyšlechtil Piere Theunissen a roku 2008 jej představila školka Piet Vergeldt Boomkwekerijen. V USA se prodává pod obchodním jménem FULL BLAST™. Evropský patent č. 33825 byl vydán roku 2013 a vypršel 2021. Nese velké, až 8-10 cm široké květy světle lila růžové barvy s nápadným purpurovým okem. Vykvétá od poloviny července až do září, pokud je keř dostatečně silný. Množství a velikost květů je přímo úměrná stáří a síle rostliny.

Opadavé listy jsou 8-11 cm dlouhé, trojcípé, výrazně laločnaté podobně jako listy fíkovníků, středně zelené a matné. Jako většina v létě kvetoucích dřevin raší dost pozdě, tak si nedělejte zbytečné starosti, že třeba zmrznul, jestliže ještě v dubnu na keři nic neuvidíte. Pokud později v sezóně začnou listy žloutnout a opadávat, je rostlina momentálně přelitá nebo se ještě nestihla prokořenit. Má dužnaté kořeny, které si dobře poradí s dočasným nedostatkem vody. Roste rychle do vzpřímeného keře široce trychtýřovitého tvaru, čehož se často využívá do stromkových forem, protože nápadně barevně kvetoucí koruna během celého léta je něco, co vaši letní zahradu významně pozvedne. Umí dorůst asi o třetinu až polovinu výše než běžné ibišky syrské, proč jej tedy nezkusit i jako impozantní živý plot?

Pravidelný řez ibišků není vhodný, protože rostliny samy od sebe tvoří pěkné keře, jsou-li v dostatečně vlhké půdě. Přesto mnoho pěstitelů každoroční řez doporučuje pro získání větších květů. Nevýhodou zůstává, že radikálně zakrácené keře vykvétají později nebo se mohou ohýbat. Jediný řez, který doporučuji, je zkrácení již velkého, dospělého keře, vždy zjara před rašením a řezat můžete až o 80 %.

Co se typu země týče, ibišek je vcelku nenáročný. Pouze starší rostliny při přesazování nemají rády rašelinu. Zem musí být každopádně rozumně propustná, středně živná ale nepřehnojená. Milují vodu, takže pokud si pohlídáte, že čerstvě vysazené rostliny se neutopí, můžete je umístit i tam, kde se během vegetační sezóny mají šanci dobře napít. Pro lepší násadu květů i jejich velikost můžete použít selektivní hnojiva na bázi fosforu (na tvorbu květů), ale není to nutné. Umístěte jej na přímé slunce = vyžaduje úpal. Plně mrazuvzdorný do min. -29 °C, ale zřejmě snese ještě silnější mráz. Není vhodný do nádob.

Poslední revize 30-01-2024.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Hibiscus 'Resi' výška 80-90 cm, šířka 30-40 cm
Český výpěstek
De Luxe
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU
Hibiscus 'Resi' FULL BLAST™ obvod kmene 10-12 cm
Český výpěstek
STANDARD
JARO 2024
-


Podobné rostliny
Hibiscus syriacus 'MAIKE'
Hibiscus syriacus 'WOODBRIDGE'
Hibiscus syriacus 'PINK GIANT®'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.