Acer pseudoplatanus

Acer pseudoplatanus
Acer pseudoplatanus
javor klen
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-30m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 10-20m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Javor klen patří k našim domácím dřevinám a jeho přirozený výskyt sahá vertikálně od severu Evropy (s výjimkou nejsevernějších lokalit s rašeliništi) do vyvýšených oblastí jižní Evropy, a horizontálně od chladnější části západní Evropy až na Kavkaz, mnohdy i do vyšších poloh, neboť se jedná o velmi otužilý strom s malými nároky na půdu. Existuje kolem 60 rozličných kultivarů, které se liší barvou listů i dospělou velikostí, takže dokážou uspokojit snad každého zahradníka a zahradu jakéhokoli stylu i velikosti.

Javor klen jako botanický druh (základní – bez odrůdy) je vysoký, majestátní strom používaný ve stromořadích, parcích i ve volné přírodě, kde se obnovuje zeleň se záměrem vyvážit poměr mezi listnatou a jehličnatou kulturou. Zejména pak na místech s mělčí nebo suťovou půdou, kde se častěji vysazovaným bukům nebo smrkům nebude dařit. Nese dlanitě pětiklanné listy o rozpětí 10-20 cm s nepříliš hlubokými laloky, takže oproti listům javoru mléče jsou přisedlejší a vypadají menší. Protože se množí semeny, listy bývají tvarově i velikostně poněkud variabilní. Svrchní strana je středně tmavě zelená, nepříliš lesklá a rub bývá velmi světlý, v mládí jemně plstnatý a později lysý, ale vždy nabízí atraktivní kontrast rubu a líce, čehož si všimnete pokaždé, když do nich zafouká vítr. Řapíky bývají žluté, oranžové až červené.

Ve druhé polovině dubna, většinou společně s rašením nových listů, vykvétají až 12 cm dlouhé, hroznovitě svěšené laty složené z drobných, žlutozelených, medonosných kvítků, což je první ze dvou důvodů, proč je javor klen významnou včelařskou dřevinou. Tím druhým jsou jeho listy, na které často sedají mšice vylučující sladký nektar a na něm se později včely pasou, aby daly vzniknout medovicovému medu. Po opylení se utvoří 4-5 cm široké vrtulky – dvounažky se semeny.

Dalším atraktivním atributem, díky kterému javor klen snadno odlišíte od javoru mléče, je šupinovitá, šedá borka se světlejšími, místy až narůžovělými plochami, která se později odlupuje ve velkých šupinách. Připomíná tím platan, ale vzniklá kresba není tak výrazná a děje se tak až u starších stromů.

Roste rychle, 40-60 cm za rok a stromy v zápoji a v omezeném prostoru mají vejčitou až oválnou korunu s vystoupavými větvemi. Zatímco stromy neomezené jak na kořenech, tak i v prostoru se brzy rozkládají do přibližně stejné šířky jako výšky. I přes rychlý růst se dobře větví a mladé stromy nebývají řídké. Brzy nabídnou příjemný stín pod jejich korunami.

Javor klen nevyžaduje žádnou údržbu a jakmile jej dobře vysadíte, už se pouze těšíte z jeho spolehlivého růstu. Potřebuje pevnou oporu (zavětrovací úvaz) na první 3-4 roky po výsadbě. Nemá zvláštní nároky na půdu, většinou poroste téměř v každé, dobře odvodněné půdě na plném slunci i v polostínu. Nesnáší podmáčení a posypovou sůl. Naopak je odolný vůči všem rozmarům počasí a najdete jej spokojeně rostoucího i na velmi exponovaných horských lokalitách, kde se dožívá vysokého stáří. Jeho kořeny nemají tendenci vystoupat nad povrch ani narušovat komunikace a zídky, ale pro dobrý růst doporučujeme dopřát mu volný prostor alespoň 2 metry od kmene. Většinou se nestříhá, protože se používá tam, kde jeho velikost vyžadujeme, ale lze prořezávat, případně krátit tzv. pollardingovým řezem (na koleno), vždy v bezmrazém období zimy, kdy nemají mízu. Jen myslete na to, že čím starší strom řežete a čím více, o to více naroste v nadcházející sezóně. Mrazuvzdorný do min. -37 °C.

Poslední revize 28-01-2024.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer pseudoplatanus výška kmene 200-220 cm, obvod kmene 10-12 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Acer platanoides
Platanus x acerifolia (p. x hispanica)
Acer pseudoplatanus 'ATROPURPUREUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.