Azalea 'PENNSYLVANIA'

Azalea
Azalea 'PENNSYLVANIA'
azalka lepkavá (sk. viscosum)
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.3-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.3-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:sytě růžová a oranžová
DOBA KVETENÍ červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Není mnoho profesionálních školek, které by zasvětily svůj čas a peníze do křížení zajímavých druhů pěnišníků a azalek. Většinou to bylo doménou nadšených amatérů nebo botaniků na volné noze. Výjimkou potvrzující pravidlo je krom nám známé firmy H.Hachmann z Německa americká školka Weston Nurseries, kterou roku 1923 založil Peter J. Mezitt. Syn lotyšských farmářů, kterému se krom úniku před ruskými verbíři podařilo vycestovat do USA, kde zažil americký sen. Zdokonalil se v oboru, získal titul a oženil se se ženou, která nadšeně sdílela jeho vášeň pro rostliny, proto společně založili školku, jež funguje dodnes. Krom pěnišníků se věnuje i azalkám ze skupiny viscosum (a. lepkavá), které kvetou pozdně a výrazně a sladce voní.

Azalku Pennsylvania vyšlechtil E.V. Mezitt z Weston Nurseries a představena byla v roce 1963. Jedná se o křížence azalky slívolisté (a. prunifolium) a azalky lepkavé (a. viscosum). Nese jednoduché květy sytě růžové barvy se zlatavě oranžovým plamínkem na horním plátku. Vůně je sladká, ale slabší než u jiných odrůd. Zato kvetení je posunuté ještě o pár týdnů až na druhou polovinu července, kdy už je plně olistěná, takže její syté květy vypadají jako drahokamy prodírající se mezi svěže zelenými listy. Ty jsou opadavé, široce elipčité a na podzim se mění do měděného odstínu, něco mezi oranžovou a červenou. Jsou velmi odolné letnímu padlí. Keř roste spíše pomalu a hustě do kompaktního tvaru o přibližně stejné výšce i šířce.

Tyto azalky pochází ze Severní Ameriky, kde se jim říká bahenní azalky, protože mají rády velmi vlhká stanoviště. Nejlépe rostou na plném slunci nebo pouze částečně přistíněné. Pro hezčí rostlinu doporučujeme po odkvětu opatrně otrhat zvadlé květy tak, abyste neporušili nové výhony. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy je nesázejte příliš hluboko. Půdu potřebují kyselou (pH 4,5-5,5), bohatou na živiny, chladnou a neustále vlhkou. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Jsou plně mrazuvzdorné do cca -34 °C.

Poslední revize 22-01-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Azalea 'WESTON'S SPARKLER'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.