Magnolia macrophylla ssp. ASHEI

Magnolia macrophylla ssp.
Magnolia macrophylla ssp. ASHEI
šácholan velkolistý, magnólie
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Magnólie velkolistá (šácholan velkolistý) je americký druh z jihovýchodu USA, který poprvé detailně popsal a pojmenoval francouzský přírodovědec Andre Michaux poté, co ji objevil na jedné ze svých výprav roku 1789 v Charlotte v Severní Karolíně. Později se objevil záznam o podobném objevu identicky vyhlížejícího stromu od Williama Bartrama z Alabamy roku 1775, tedy o 14 let dříve. Ani jeden z nich nenárokoval implementaci svého jména do druhového pojmenování, proto zůstává „jen“ velkolistá a kluci si kvůli tomu neroztrhali občanky. Naopak – setkali se roku 1802 ve Philadelphii, již jako úspěšní botanici, kde Michaux obdivoval Bartramův dub (quercus x heterophylla), který nalezl Williamův otec John. Michaux a Bartram se stali přáteli a společně si dopisovali ohledně svých botanických nálezů.

Ashei je vzácný poddruh magnólie velkolisté oblíbený pro daleko menší vzrůst oproti původnímu druhu. Někdy se dokonce nazývá zakrslou, do čehož bych s výškou mezi 3 a 4 metry asi úplně nešel, ale chápu. Objevil ji William Willard Ashe (1872-1932), americký přírodovědec a hlavně lesník, který se jako první zasadil o ochranu přírody a lesů na jihu USA, a to v době, kdy ochrana přírody, jak ji známe a vnímáme dnes, byla oborem natolik překvapivým, jako kdysi debata o tom, jestli je Země placatá nebo kulatá. Jako by si už tehdy uvědomoval nebezpečí vyhynutí, které může některým druhům hrozit, usilovně sbíral vzorky rostlin, aby je uchoval nejen v herbářích, ale i živé, když je dále pěstoval na pozemcích, kde jim nehrozila zkáza. Během svého života rozpoznal a pojmenoval 510 nových rostlinných druhů.

Magnólie ashei se pyšní velkými květy složenými ze 6 až 8 okvětních plátků krémově bílé barvy. Jednotlivé plátky (nebo spíš pláty? jsou vážně masivní a široké) jsou až 15 cm dlouhé, ale protože květ se málokdy rozevře do plocha, nelze rozpětí celého květu jednoduše sečíst jako 2 x 15 cm. Květy silně a sladce voní a velmi připomínají magnólii velkokvětou. Díky kvetení v pozdním jaru se vyhnou pozdním mrazům, které mohou poškodit raně kvetoucí druhy. Kvete vždy na koncích vyzrálých větví. Z opylených květů se koncem léta tvoří semeníky se šarlatově červenými, lesklými semeny.

Opadavé listy jsou bez přehánění monstrózní. Běžná délka je 50-60 cm, ale v dobrých podmínkách mohou mít až 90 cm podél a na šířku 20-30 cm. Jsou obvejčité, sytě (nikoli tmavě) zelené seshora a stříbřité zespodu. Magnólie ashei roste v mládí rychle (40-60 cm za rok) do řídce větveného keře s terminálem a jakmile dosáhne přibližně 2 metrů, růst se zpomalí a začne se více větvit. Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, nesjpíše jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2 m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá – nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Ověřená mrazuvzdornost je do min. -25 °C, ale doporučujeme pozici chráněnou před silným větrem, který jí snadno roztrhá velké listy, zejména když jsou čerstvě narašené.

Poslední revize 30-12-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia macrophylla ssp. výška 30-50 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia tripetala
Magnolia tripetala 'BLOOMFIELD'
Magnolia officinalis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.