Ailanthus altissima

Ailanthus altissima
Ailanthus altissima
pajasan žlaznatý
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červenec - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pajasan je jeden z nejběžnějších stromů Prahy. Přestože se řadí k teplomilným dřevinám a pochází z Číny, u nás je plně mrazuvzdorný.

Jedná se o vyšší strom pro větší zahrady a parky nebo do městské výsadby v ulicích. Pěstuje se zejména pro neobvykle velké, až půl metru dlouhé, lehce lesklé listy sytě zelené barvy. Jsou zpeřené, složené ze sudého počtu podlouhlých lístků, kterých může být až 30.

Květy jsou neméně atraktivní, jsou krémově bílé a uspořádané ve velkých, koncových latách a následují je plody zbarvené od pískově žluté, přes ohnivě oranžovou až do červenohnědé barvy. Bohatost kvetení a plodů je závislá na množství tepla v létě.

Roste velmi rychle a dá se pěstovat volně jako vysoký strom s korunou nebo jako keř, který lze udržet v zahradní velikosti každoročním zakrácením na cca 50-100 cm (podle toho, jak chcete, aby byl v létě vysoký) zjara. Díky svým obrovským listům se může stát vítaným zpestřením našich zahrad. Pouze upozornění: snadno a rád tvoří výmladky oddenky, pokud se mu poruší kořeny kopáním nebo rytím kolem. Vyráží pak divoce kolem stejně jako akát. Snáší jakoukoli půdu. Plně mrazuvzdorný do -34°C.

Poslední revize 06-02-2008.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Toona sinensis (Cedrela sinensis) 'FLAMINGO'
Sophora japonica 'REGENT'
Gymnocladus dioica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.