Abelia 'RASPBERRY PROFUSION'

Abelia
Abelia 'RASPBERRY PROFUSION'
abélie
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ červenec - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve snaze sehnat ty nejokázalejší dřeviny s monstrózním kvetením se leckdy zapomene na ty drobnější, ale velmi pilné rostliny, jako jsou například abélie. Pochází z Číny, Japonska a Mexika a v našich podmínkách se jedná o opadavé až polo-opadavé keře menší velikosti, které buď hojně kvetou od léta až do konce podzimu, nebo nabízejí malé, pestré listy. A co je nejskvělejší – výborně se jim u nás daří.

Raspberry Profusion (‚Jahodová záplava‘) je nádherná odrůda hybridní abélie, která vznikla křížením abélie čínské a růžově kvetoucí odrůdy Edward Goucher. Vytvořily ji americké šlechtitelky Carol Robacker a Sloane M. Scheiber z Univerzity státu Georgia, které se věnují tvorbě nových odrůd tamních původních rostlin s cílem zajistit vyšší odolnost vůči suchu a nehostinným městským podmínkám, stejně jako sterilitu, aby nedocházelo k nežádoucí invazi do dalších ploch. Odrůda je chráněna těmito patenty: PP18834 (USA – 2008), EU 41004 (Evropa – 2015) a 18358 (Velká Británie – 2015).

Abélie Raspberry Profusion v sobě snoubí bohatost kvetení, pro abélie tolik typická, a kompaktní habitus. Od července až do října tvoří hustá květenství složená z množství drobných, trubkovitých, vonných květů světlounce růžové barvy, které po odkvětu odpadnou a objeví se doširoka rozevřené, sytě lososově růžové kališní plátky, které jsou snad ještě hezčí. Listy jsou drobné, přišpičatělé, velmi lesklé, polo-opadavé až opadavé, jsou tmavě zelené v sezóně a na konci podzimu se barví do vínově červené. Větvičky jsou purpurově červené.

Přirozeně tvoří kompaktní a husté, mírně rozkladité keře s elegantně se ohýbajícími konci větví. Zjara ji můžete vytvarovat lehkým řezem, ale snáší i silný zmlazovací řez do staršího dřeva. Použijte ji jako kvetoucí doplněk do nekvetoucích stálezelených aranžmá (kompaktní jehličnany, leucothoe, zakrslé blýskavky a bobkovišně), promíchejte ji s podobně laděnými keříky s drobnými listy (choisya, hebe, berberis), nebo vložte mezi jiné suchovzdorné keře (caryopteris, vitex, arbutus, trávy), pokud potřebujete bezúdržbovou zeleň.

Abélie milují slunce a po zakořenění jsou výrazně suchovzdorné – nevyžadují zálivku navíc ani během suchého léta. Ve starších encyklopediích se uvádí nízká mrazuvzdornost pro naše podnebí, ale my jsme všechny dlouhodobě otestovali a rostou a kvetou i po těžkých zimách. Pouze bydlíte-li ve vyšší poloze, umístěte abélii na místo chráněné před ostrým, mrazivým větrem. Abélie je naprosto nenáročná na půdu, zvládne i jílovitá podloží, pokud ji v prvním roce po výsadbě neutopíte v mokré zemi. Raspberry Profusion je mrazuvzdorná do min. -23 °C bez jakékoli ochrany a dále testujeme, zda zvládne i silnější mrazy.

Poslední revize 04-12-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Abelia 'EDWARD GOUCHER'
Abelia ('Minedward') PETITE GARDEN'&reg
Abelia 'SHERWOOD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.