Abelia 'RASPBERRY PROFUSION'

Abelia
Abelia 'RASPBERRY PROFUSION'
abélie
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ červenec - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve snaze sehnat ty nejokázalejší dřeviny s monstrózním kvetením se leckdy zapomene na ty drobnější, ale velmi pilné rostliny, jako jsou například abélie. Pochází z Číny, Japonska a Mexika a v našich podmínkách se jedná o opadavé až polo-opadavé keře menší velikosti, které buď hojně kvetou od léta až do konce podzimu, nebo nabízejí malé, pestré listy. A co je nejskvělejší – výborně se jim u nás daří.

Raspberry Profusion (‚Jahodová záplava‘) je nádherná odrůda hybridní abélie, která vznikla křížením abélie čínské a růžově kvetoucí odrůdy Edward Goucher. Vytvořily ji americké šlechtitelky Carol Robacker a Sloane M. Scheiber z Univerzity státu Georgia, které se věnují tvorbě nových odrůd tamních původních rostlin s cílem zajistit vyšší odolnost vůči suchu a nehostinným městským podmínkám, stejně jako sterilitu, aby nedocházelo k nežádoucí invazi do dalších ploch. Odrůda je chráněna těmito patenty: PP18834 (USA – 2008), EU 41004 (Evropa – 2015) a 18358 (Velká Británie – 2015).

Abélie Raspberry Profusion v sobě snoubí bohatost kvetení, pro abélie tolik typická, a kompaktní habitus. Od července až do října tvoří hustá květenství složená z množství drobných, trubkovitých, vonných květů světlounce růžové barvy, které po odkvětu odpadnou a objeví se doširoka rozevřené, sytě lososově růžové kališní plátky, které jsou snad ještě hezčí. Listy jsou drobné, přišpičatělé, velmi lesklé, polo-opadavé až opadavé, jsou tmavě zelené v sezóně a na konci podzimu se barví do vínově červené. Větvičky jsou purpurově červené.

Přirozeně tvoří kompaktní a husté, mírně rozkladité keře s elegantně se ohýbajícími konci větví. Zjara ji můžete vytvarovat lehkým řezem, ale snáší i silný zmlazovací řez do staršího dřeva. Použijte ji jako kvetoucí doplněk do nekvetoucích stálezelených aranžmá (kompaktní jehličnany, leucothoe, zakrslé blýskavky a bobkovišně), promíchejte ji s podobně laděnými keříky s drobnými listy (choisya, hebe, berberis), nebo vložte mezi jiné suchovzdorné keře (caryopteris, vitex, arbutus, trávy), pokud potřebujete bezúdržbovou zeleň.

Abélie milují slunce a po zakořenění jsou výrazně suchovzdorné – nevyžadují zálivku navíc ani během suchého léta. Ve starších encyklopediích se uvádí nízká mrazuvzdornost pro naše podnebí, ale my jsme všechny dlouhodobě otestovali a rostou a kvetou i po těžkých zimách. Pouze bydlíte-li ve vyšší poloze, umístěte abélii na místo chráněné před ostrým, mrazivým větrem. Abélie je naprosto nenáročná na půdu, zvládne i jílovitá podloží, pokud ji v prvním roce po výsadbě neutopíte v mokré zemi. Raspberry Profusion je mrazuvzdorná do min. -23 °C bez jakékoli ochrany a dále testujeme, zda zvládne i silnější mrazy.

Poslední revize 04-12-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Abelia výška 30-40 cm, šířka 40-50 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Abelia výška 30-40 cm, šířka 40-50 cm
De Luxe
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU


Podobné rostliny
Abelia 'EDWARD GOUCHER'
Abelia ('Minedward') PETITE GARDEN'&reg
Abelia 'SHERWOOD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.