Abelia x grandiflora 'Minabcris01' CRISTAL CHARM®

Abelia x grandiflora 'Minabcris01'
Abelia x grandiflora 'Minabcris01' CRISTAL CHARM®
abélie velkokvětá
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve snaze sehnat ty nejokázalejší dřeviny s monstrózním kvetením se leckdy zapomene na ty drobnější, ale velmi pilné rostliny, jako jsou například abélie. Pochází z Číny, Japonska a Mexika a v našich podmínkách se jedná o opadavé až polo-opadavé keře menší velikosti, které buď hojně kvetou od léta až do konce podzimu, nebo nabízejí malé, pestré listy. A co je nejskvělejší – výborně se jim u nás daří. Ta nejběžnější se jmenuje abélie velkokvětá je zahradním kříženecem mezi druhy abelia chinensis a abelia uniflora, někdy rovněž nazývaná abelia rupestris.

CRISTAL CHARM® je francouzská odrůda abélie velkokvěté ze školky Minier představená roku 2021. Od svého předchůdce se liší nižším, kompaktnějším růstem a většími, zářivě bílými květy. Jsou široce trubkovité, zářivě sněhobílé, otevírají se ze starorůžových poupátek a po odkvětu odhalí drobné, bronzově červené kališní plátky. Kvetou od července až do posledních slunných a bezmrazých dnů podzimu. Listy jsou středně zelené, malé, cca 3 cm dlouhé, úzce vejčité, přišpičatělé a velmi lesklé. V mírných zimách jsou stálezelené až polo-opadavé a po silnějších mrazech opadají, aby se zjara udělaly nové. Koncem sezóny se barví do fantastických odstínů žlutozelené, oranžové až šarlatově červené. Mladé větvičky jsou purpurově červené.

Abélie CRISTAL CHARM® roste do nevysokého keře, který se přednostně rozprostírá do stran a malebně ohýbá konce větví do uvolněného habitu. Je dobře větvená, ale není přehuštěná a působí uvolněně. Zjara ji můžete vytvarovat lehkým řezem, ale snáší i silný zmlazovací řez do staršího dřeva. Použijte ji jako kvetoucí doplněk do nekvetoucích stálezelených aranžmá (kompaktní jehličnany, leucothoe, zakrslé blýskavky a bobkovišně), promíchejte ji s podobně laděnými keříky s drobnými listy (choisya, hebe, berberis), nebo vložte mezi jiné suchovzdorné keře (caryopteris, vitex, arbutus, trávy), pokud potřebujete bezúdržbovou zeleň.

Abélie milují slunce a po zakořenění jsou výrazně suchovzdorné – nevyžadují zálivku navíc ani během suchého léta. Ve starších encyklopediích se uvádí nízká mrazuvzdornost pro naše podnebí, ale my jsme všechny dlouhodobě otestovali a rostou a kvetou i po těžkých zimách. Pouze bydlíte-li ve vyšší poloze, umístěte abélii na místo chráněné před ostrým, mrazivým větrem. Abélie je naprosto nenáročná na půdu, zvládne i jílovitá podloží, pokud ji v prvním roce po výsadbě neutopíte v mokré zemi. CRISTAL CHARM® je mrazuvzdorná do min. -27 °C bez jakékoli ochrany a dále testujeme, zda zvládne i silnější mrazy.

Poslední revize 05-12-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Abelia x grandiflora 'Minabcris01'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Abelia x grandiflora 'Minabcris01'
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU


Podobné rostliny
Abelia x grandiflora (syn. a.rupestris)
Abelia 'SHERWOOD'
Abelia ('Minedward') PETITE GARDEN'&reg
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.