Abelia x grandiflora 'Minabcris01' CRISTAL CHARM®

Abelia x grandiflora 'Minabcris01'
Abelia x grandiflora 'Minabcris01' CRISTAL CHARM®
abélie velkokvětá
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve snaze sehnat ty nejokázalejší dřeviny s monstrózním kvetením se leckdy zapomene na ty drobnější, ale velmi pilné rostliny, jako jsou například abélie. Pochází z Číny, Japonska a Mexika a v našich podmínkách se jedná o opadavé až polo-opadavé keře menší velikosti, které buď hojně kvetou od léta až do konce podzimu, nebo nabízejí malé, pestré listy. A co je nejskvělejší – výborně se jim u nás daří. Ta nejběžnější se jmenuje abélie velkokvětá je zahradním kříženecem mezi druhy abelia chinensis a abelia uniflora, někdy rovněž nazývaná abelia rupestris.

CRISTAL CHARM® je francouzská odrůda abélie velkokvěté ze školky Minier představená roku 2021. Od svého předchůdce se liší nižším, kompaktnějším růstem a většími, zářivě bílými květy. Jsou široce trubkovité, zářivě sněhobílé, otevírají se ze starorůžových poupátek a po odkvětu odhalí drobné, bronzově červené kališní plátky. Kvetou od července až do posledních slunných a bezmrazých dnů podzimu. Listy jsou středně zelené, malé, cca 3 cm dlouhé, úzce vejčité, přišpičatělé a velmi lesklé. V mírných zimách jsou stálezelené až polo-opadavé a po silnějších mrazech opadají, aby se zjara udělaly nové. Koncem sezóny se barví do fantastických odstínů žlutozelené, oranžové až šarlatově červené. Mladé větvičky jsou purpurově červené.

Abélie CRISTAL CHARM® roste do nevysokého keře, který se přednostně rozprostírá do stran a malebně ohýbá konce větví do uvolněného habitu. Je dobře větvená, ale není přehuštěná a působí uvolněně. Zjara ji můžete vytvarovat lehkým řezem, ale snáší i silný zmlazovací řez do staršího dřeva. Použijte ji jako kvetoucí doplněk do nekvetoucích stálezelených aranžmá (kompaktní jehličnany, leucothoe, zakrslé blýskavky a bobkovišně), promíchejte ji s podobně laděnými keříky s drobnými listy (choisya, hebe, berberis), nebo vložte mezi jiné suchovzdorné keře (caryopteris, vitex, arbutus, trávy), pokud potřebujete bezúdržbovou zeleň.

Abélie milují slunce a po zakořenění jsou výrazně suchovzdorné – nevyžadují zálivku navíc ani během suchého léta. Ve starších encyklopediích se uvádí nízká mrazuvzdornost pro naše podnebí, ale my jsme všechny dlouhodobě otestovali a rostou a kvetou i po těžkých zimách. Pouze bydlíte-li ve vyšší poloze, umístěte abélii na místo chráněné před ostrým, mrazivým větrem. Abélie je naprosto nenáročná na půdu, zvládne i jílovitá podloží, pokud ji v prvním roce po výsadbě neutopíte v mokré zemi. CRISTAL CHARM® je mrazuvzdorná do min. -27 °C bez jakékoli ochrany a dále testujeme, zda zvládne i silnější mrazy.

Poslední revize 05-12-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Abelia x grandiflora (syn. a.rupestris)
Abelia 'SHERWOOD'
Abelia ('Minedward') PETITE GARDEN'&reg
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.