Physocarpus opulifolius 'ZLEBic5' SWEET CHERRY TEA™

Physocarpus opulifolius 'ZLEBic5'
Physocarpus opulifolius 'ZLEBic5' SWEET CHERRY TEA™
tavola kalinolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tavoly jsou populární opadavé keře z východního pobřeží Severní Ameriky z čeledi růžovitých, které nabízejí v mnoha kultivarech několik odstínů barev olistění a liší se i habitem a výškou keře. Začátkem nového tisíciletí se přihodilo poměrně mnoho nálezů nových mutací s jinak vybarvenými nebo drobnějšími listy a vypadá to, že jejich úspěch jen potvrzuje nehasnoucí zájem o tyto bezproblémové zahradní keře.

Američan David Charles Zlesak je profesorem přírodních věd na UWRF (Univerzita ve Wisconsinu – River Falls), která se nachází v klimatické zóně 4b, což odpovídá minimální zimní teplotě až -32 °C. Rostliny, které se u nich šlechtí a rostou, jsou tudíž mnohem mrazuvzdornější, než co vyžaduje české nebo slovenské klima. Profesor Zlesak se krom jiného věnuje šlechtění zejména odolných růží a tavol, kterých má do konce roku 2022 na svém kontě již několik a 6 z nich získalo patentovou ochranu, včetně doposud nejznámější odrůdy LITTLE DEVIL™ z roku 2010, která vyhrála cenu Zahradní idol roku 2011 od Americké školkařské asociace (American Nursery Landscape Association).

Tavola SWEET CHERRY TEA™ patří mezi kompaktní až zakrslé odrůdy tavoly kalinolisté, které má o jednu výhonu navíc – kvete opakovaně. Její opadavé listy jsou drobné, při krajích pilovité a dělené do třech laloků jako např. u javoru ohnivého. Brzy zjara raší zářivě červené s oranžovým přelivem a dozrávají do tmavě vínové na vrcholech větví, zatímco listy na neosluněných partiích uvnitř keře jsou temně zelené s hnědočerveným nádechem. Podzimní zbarvení je purpurově červené.

Koncem jara se objevují něžně růžová poupátka, ze kterých vykvétají menší chocholíky bílých, medonosných květů, po kterých následují zářivě červené plody, které na keři vypadají jako droboučké drahokamy. A teď přichází to překvápko – od poloviny léta kvetení opakuje na koncích nových výhonů.

Tavola SWEET CHERRY TEA™ roste středně rychle a díky vzpřímeným prutům tvoří pěkně souměrné, vystoupavé a nadmíru husté keře s jemnou texturou drobných listů. Její výška i šířka se pohybuje kolem jednoho metru s o něco výraznější výškou, ale velikost se může různit dle kvality a živnosti půdy. Odrůda je chráněna americkým patentem PP31235 z roku 2019 a na evropský se čeká od roku 2021 (reg. 20211972).

Na podzim po opadání listů ukážou starší rostliny další parádu – nápadně se odlupující borku kmenů v podlouhlých, úzkých slupkách ve spodní části keře, což vynikne nejvíce v zimě, když je zem pokrytá sněhem a do větví zasvítí sluníčko. Tmavě olistěné druhy nejlépe vyniknou v kompozici se světle zelenými až zlatožlutými listnatými keři nebo vysazené před světlou stěnou, kde bude barva listů kontrastovat s okolím či pozadím. Všechny tavoly jsou vhodné pro pestrolisté a kvetoucí živé stěny.

Tavoly jsou absolutně nenáročné na údržbu, půdní typ i výsadbu. Kořenový systém je natolik houževnatý, že si najde cestu i tuhým jílem a nevadí mu dočasné podmáčení. Po dobrém zakořenění výborně zvládá i letní sucha, proto se často používá do parkových výsadeb, kde je zálivka závislá jen na dešti. Stříhání vám zajistí pěknější keře, hlavně zpětný řez o 60-80% délky větví každý druhý rok, kdy odstraníte větvě se semeníky a keř vytvoří svěží, mladé větve s velkými listy. Tavoly jsou plně mrazuvzdorné do cca -45 °C a vhodné do venkovních nádob.

Poslední revize 25-11-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Physocarpus opulifolius 'ZLEBic5' SWEET CHERRY TEA™ výška 50-70 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Physocarpus opulifolius 'ZLEBic5' SWEET CHERRY TEA™ výška 50-70 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Physocarpus opulifolius 'Smpotw' TINY WINE®
Physocarpus opulifolius 'LITTLE DEVIL™'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.