Saxifraga cortusifolia 'SH 1931' DANCING PIXIES® THEA

Saxifraga cortusifolia 'SH 1931'
Saxifraga cortusifolia 'SH 1931' DANCING PIXIES® THEA
lomikámen tuholistý, lomikámen pozdní
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Není lomikámen jako lomikámen a divili byste se, jak se jednotlivé druhy od sebe liší. A hlavně většina z nich ani moc nevypadá jako naše známé mechové kopečky hybridního lomikamene arendsii. Lomikámen tuholistý (nebo také pozdní) patří právě k těm exotům, které byste spíš zařadili mezi bramboříky, dlužichy nebo dokonce interiérové kolopejky. Pochází z Japonska, v propustné zemi se mu daří dobře i u nás a pěstují jej většinou sběratelé, protože až donedávna se jimi šlechtitelé moc nezabývali. Až v roce 2020 představil německý šlechtitel čemeřic svou sérii DANCING PIXIES®, která obsahuje dvacet exkluzivních odrůd, až oči přecházejí. Jejich odrůdová jména jsou anglosaská ženská jména a všechna začínají písmenem T (ale nevíme proč 😊). Pojďte si nějakou vybrat!

THEA je sněhobílá královna série podzimních lomikamenů DANCING PIXIES®. Její květy jsou čistě bílé, mají pouze 5 úzkých okvětních plátků jako hvězdičky a vykvétají na trošičku delších stoncích, takže se královsky tyčí nad listovým bochánkem. Kvete až na konci léta a na podzim – od září do října, čímž rozsvítí podzimní záhony a truhlíky ve společnosti vřesů, sasanek, liriope a dalších podzimně kvetoucích rostlin vhodných do polostínu.

Jeho opadavé listy jsou velmi lesklé, tmavě jedlově zelené bez příměsi jiných odstínů, okrouhlé a mělce laločnaté, připomínají listy blatouchů či dlužich a vesměs jsou ze spodní strany světle hnědočervené. I po odkvětu dokážou nabídnout pěknou kulisu a dobře se kombinují s mnoha trvalkami, neboť jsou naprosto odlišné od většiny z nich. Rostliny jsou husté a tvoří pomalu se rozrůstající půdní pokryv, jak rok za rokem zvětšují své trsy.

Lomikámen tuholistý preferuje polostinné lokality, zvládá kolem 4-5 hodin přímého slunečního svitu za den. Je poměrně náročný na půdu – ta musí být kyprá a živná, vlhká ale s dobrou drenáží, aby kořeny nestály ve vodě, a kyselé reakce jako pro rododendrony a azalky. Často se využívá do skalek s rozptýleným sluncem (pod stromy nebo za domem), kde je potřeba pohlídat vlhkost, aby nezasychaly. Lépe prospívá v běžných záhonech se zamulčovanými kořeny a v hustém zápoji, díky kterému nevysychá svrchní část půdy. Doporučená mrazuvzdornost je cca -23 °C.


Poslední revize 17-11-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Saxifraga cortusifolia 'SH 1919' DANCING PIXIES® TILDA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.