Acer rubrum 'RT4' MORGAN (INDIAN SUMMER)

Acer rubrum 'RT4'
Acer rubrum 'RT4' MORGAN (INDIAN SUMMER)
javor červený
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-12m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Javor červený je jeden z nejkrásnějších velkých javorů. Základní druh díky své velikosti potřebuje dost místa, ale od něj odvozené moderní odrůdy jsou menší a kompaktnější a můžete si je pořídit i do zahrady střední velikosti nebo malé předzahrádky, pokud budete korunu udržovat.

MORGAN je sytě vybarvená odrůda javoru červeného, kterou objevil roku 2002 Ray Tate z americké školky Angel Creek Nursery z městečka Bishop v americké Georgii. Jednalo se o jedinou mutaci mezi množstvím semenáčků odrůdy October Glory, které byly vysazené ve školce nedaleko od něj v okrese Morgan County. Mezi 58 doposud existujícími odrůdami javoru červeného MORGAN je jediný, který má červenohnědou barvu kůry mladších větví i listových řapíků, což jej činí unikátním a nabízí tak barvu navíc, protože ostatní odrůdy mají borku vždy šedou. Svůj objev popsal v patentu č. PP16652, který byl vydán roku 2006.

Javor MORGAN je ve všech ostatních ohledech velmi podobný botanickému druhu a nabízí i stejné užití. Nese velké, 5-12 široké a 5-10 cm dlouhé listy sytě zelené barvy s červenohnědými řapíky. Mají nejčastěji 3 cípy, někdy i 5 a na podzim se barví do zářivě červené až sytě oranžové barvy na poměrně dlouhé období. Protože se jedná o samčí rostlinu, netvoří květy ani plody, tudíž nehrozí tvorba náletových semenáčků. Mladé větvičky jsou jasně červenohnědé a s věkem se borka mění do šedé.

Roste rychle a v dobrých podmínkách, což je vlhko a humózní zem, umí vyrůst až metr za rok. Tvoří husté keře a stromy s dobře větvenou korunou i bez zásahu, většinou úzce pyramidálního tvaru v mládí, která se s věkem změní v široce oválnou. Zachovává si vzpřímený habitus bez přepadavých větví. Můžete jej jakkoli stříhat a tvarovat, nejlépe na podzim po opadu listů nebo během zimy v bezmrazém období, aby mu nevytekla míza. Je to ideální strom do středně velkých a velkých zahrad, parků a do městské zeleně, kterou na podzim rozsvítí do okázalých a živých barev, ideálně ve spojení s jinak podzimně vybarvenými stromy, například javorem stříbrným, jinanem dvoulaločným nebo červenolistými buky, které se před opadáním mění na medově jantarové.

Javor červený poroste téměř v jakékoli půdě, zvládá i zamokření, ale pokud chcete opravdu krásný a na podzim zářivě zbarvený strom, vysaďte jej do velmi kyselé země (přidejte rašelinu), která nebude vysychat (zamulčujte kůrou), na plné slunce. Je odolný mrazu, větru i městskému znečištění, dokonce roste spolehlivě i ve stínu. Mladé a čerstvě vysazované stromy potřebují pevný úvaz na první 3 roky, aby dobře zakořenily a rostly rovně. Plně mrazuvzdorný do cca -40 °C.

Poslední revize 20-10-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer rubrum 'RT4' MORGAN (INDIAN SUMMER) výška 175-200 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Acer rubrum 'RT4' MORGAN (INDIAN SUMMER) výška 200-250 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Acer rubrum 'RT4' MORGAN (INDIAN SUMMER) výška 200-250 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Acer rubrum 'OCTOBER GLORY'
Acer rubrum 'BRANDY WINE'
Acer rubrum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.