Salvia x sylvestris 'SERENADE'

Salvia x sylvestris
Salvia x sylvestris 'SERENADE'
šalvěj lesní
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ lila až purpurová
DOBA KVETENÍ květen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šalvěj je rod, který čítá kolem 900 druhů. U nás se pěstuje zejména šalvěj (tzv. babské ucho) jako léčivá rostlina, což je dřevnatá a dokonce stálezelená trvalka. Populární jsou i subtropické druhy, jež se u nás uplatňují jako letničky a mají tu úžasnou vlastnost, že kvetou bez ustání od konce jara do začátku podzimu. My vám chceme představit tu poslední skupinu – šalvěj jako okrasná trvalka. Možná budete překvapeni, o jak atraktivní rostlinu se jedná.

Serenade je hybridní kříženec mezi s. nemorosa (šalvěj hajní) a s. pratensis (šalvěj luční), které se někdy rovněž říká šalvěj lesní, přestože v lese ji opravdu nepotkáte. Tvoří vysoká květenství složená z na šalvěj velkých, hluchavkovitých květů sytě lila fialové barvy. Objevují se od konce května na 60-80 cm vysokých, tmavě purpurově vínových stoncích po dobu až 6 týdnů. Pokud rostlinu po odkvětu odstřihnete těsně nad zemí, do měsíce vyroste znovu v hustý trs, který zůstane pěkný až do konce sezóny a ve druhé polovině léta nabídne několik pozdních kvetoucích klasů.

Listy jsou středně zelené, výrazně vrásněné, široce kopinaté a vysoce aromatické. Nevyžaduje žádnou péči. Na rozdíl od jiných druhů má rostlina uvolněnější charakter a zejména v polostínu mírně polehavé boční stonky, na kterých ale květní klasy jsou pěkně vzpřímené. Díky tenčím a vysokým stonkům je pěkně pohyblivá i za mírného vánku. Odrůdu vyšlechtil Piet Oudolf z Nizozemí.

Šalvěj poroste v téměř jakékoli propustné zemi, pokud bude alespoň středně živná. Nejlépe se jí daří v lehkých, na humus bohatých půdách a na plném slunci nebo v lehkém stínu. Šalvěj luční vyžaduje prohřátou a dobře odvodněnou půdu. Hnojení většinou není potřeba, ale zajistí spolehlivou druhou vlnu kvetení. Zjara odstraňte všechny nadzemní části rostliny vyjma přízemní růžice nových či přezimujících, zdravých listů. Mrazuvzdorná je do cca -34 °C a vhodná i pro pěstování ve venkovních květináčích.

Poslední revize 09-10-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Salvia nemorosa 'CARADONNA'
Salvia FASHIONISTA™ 'PRETTY IN PINK'
Salvia nemorosa 'MIDNIGHT ROSE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.