Jacobaea maritima

Jacobaea maritima
Jacobaea maritima
starček přímořský
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:stříbrná a modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ žlutá
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stříbřité listy v trvalkových kompozicích navozují exotický pocit jižanského, horkého léta a zároveň vytváří perfektní kontrast ke všem ostatním listům v běžných barvách zelené, žluté či modrozelené. Kromě známých levandulí sem patří třeba svatolina, smil nebo pelyněk. Ale určitě znáte i starček. Že ho znáte jako letničku? Tak se nechte překvapit odolností jednoho překrásného druhu. Pochází ze Středozemní a jeho domovem jsou všechny jihoevropské země, kam se jezdíme v létě slunit a koupat v moři – není tudíž divu, že se jmenuje lapidárně starček přímořský.

Starček přímořský poznáte na první pohled podle nápadně stříbrošedých listů, kterým barvu dodává ta nejjemnější chloupkatá plsť, kterou příroda dokázala na rostlinách vymyslet. V základu jsou tmavě zelené, ale téměř to není vidět. Jsou hluboce vykrajované do tenkých lalůčků a záhybů, takže ve větší ploše vypadají jako bruselská krajka a při pohledu zblízka jako parůžky mladého srnce. Rostlině se anglicky říká dusty miller (pomoučený mlynář), což je trefné, neboť je přesně jako on pomoučená odshora až dolů, i stonky jsou stříbřité. Starček je neopadavý a dělá parádu i v zimě, tedy pokud ho v zasněženém záhonu rozeznáte. Starší rostliny začátkem léta tvoří drobné, sírově žluté květy podobné květům smilu.

Existuje několik odrůd, které se liší tvarem listů, vzrůstem nebo barvou. Velmi úspěšná je odrůda Silver Dust s velmi světlými listy, menšími parůžky a nižším růstem. V Anglii získala ocenění AGM (Award of Garden Merit) za krásu a odolnost od Královské zahradnické společnosti (RHS). Velkolisté odrůdy nemáme vyzkoušené.

Ve své domovině se jedná o částečně dřevnatou trvalku či správně botanicky polokeř dorůstající necelý jeden metr výšky a asi poloviční šířky, jakmile se začne v dalších letech větvit. U nás se dlouhá léta starček považoval výlučně za letničku, ale občas to někdo nevěděl, vysadil ho do zahrady a ejhle, on roste i po zimě. Z nevědomosti často vzcházejí překvapení, tak jsem to zkusil také a vyšlo to. Prozatímní rekord v odolnosti českým zimám byl -19 °C a trvanlivost 5 let. Může se to zdát krátkověké, ale vzhledem k často nízké nákupní ceně to je hodně muziky za malou investici a v zahradě dělá parádu jako máloco.

Starček miluje výsluní a snese jen lehký polostín. Odolává horku, větru, suchu i mořské soli a u nás vyžaduje dobře propustný záhon s běžnou nebo i chudší půdou a poroste i na písečných podložích. Na zimu není potřeba zakrývat, o to lépe si užijete jeho krásu a na jaře pouze vystříhejte pár starých nevzhledných listů. Není potřeba stříhat, ale přerostlé rostliny můžete po mrazech zkrátit až o dvě třetiny. Mrazuvzdornost popsaná výše bude fungovat pouze za zde uvedených pěstebních podmínek vysazený pouze do zahrady – ve venkovních květináčích po zimě často zajde.

Poslední revize 06-10-2023; 02-07-2024
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Artemisia 'POWIS CASTLE'
Santolina chamaecyparissus
Helichrysum italicum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.