Trollius 'LEMON QUEEN'

Trollius
Trollius 'LEMON QUEEN'
úpolín
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Úpolín je nápadná a většinou vysoká trvalka z čeledi pryskyřníkovitých z vlhkých luk a břehů říček či jezírek. Existuje na 24 botanických druhů nacházejících se ve volné přírodě Evropy, Asie a Severní Ameriky. Většinou má raději chladnější podnebí až mírné klima. U nás se nejčastěji pěstují hybridy náležící do skupiny cultorum, která zahrnuje křížence mezi t. europaeus, t. asiaticus a t. chinensis.

Úpolín Lemon Queen pochází ze selekce z 20. let 20. století. Patří ke středně vysokým druhým, jejichž listy se drží ve výšce do 30 cm a květové stonky umí dorůst až 60 cm na tenkých stoncích, takže vypadají jako rozsvícené žárovičky nad atraktivním houštím svěže zelených listů. Ty jsou hluboce vykrajované, dlanitě dělené a připomínají listy omějů. Mají svěže zelenou barvu a jsou nápadně lesklé.

Květy jsou poloplné, zakulacené jako droboučké pivoňky a při úplném rozevření dosahují 7 cm v průměru. Jsou citrónově žluté a vykvétají v hlavní vlně od května do června a poté sporadicky remontují až do konce léta. Nápadná barva květů skvěle vynikne proto, že květy jsou o mnoho výše než úroveň listů a nejlépe vypadají vysazené ve větších hnízdech. Po odkvětu můžete rostlinu razantně sestříhnout, aby vytvořila na léto novou sadu listů.

Upolín miluje mokrá a konstantně vlhká stanoviště, podobně jako blatouch a nevadí mu ani silný mráz. Vysaďte jej na slunce či do polostínu, není náročný na typ ani pH půdy a dobře zvládá i těžkou, jílovitou zem, pokud není vyschlá. Mrazuvzdorný do cca -40 °C.

Poslední revize: 05-09-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Trollius 'LEMON QUEEN'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Trollius 'LEMON QUEEN'
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Trollius 'CHEDDAR'
Trollius chinensis 'GOLDEN QUEEN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.