Cercis canadensis 'NCCC1' CAROLINA SWEETHEART

Cercis canadensis 'NCCC1'
Cercis canadensis 'NCCC1' CAROLINA SWEETHEART
zmarlika kanadská
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:bílá a zelená a růžová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zmarlika kanadská je velmi atraktivní nízký strom či rozložitý keř, většinou zavětvený již nízko nad zemí. Díky tvaru a barvě listů získal ještě jedno jméno – strom lásky. Listy zmarliky jsou totiž přesnou kopií srdce, které malujeme jako ikonu. Existuje několik variet této dřeviny s různě vybarvenými listy – žluté, oranžové, zelené, bílozelené, růžové a vínové; různým vzrůstem i habitem – některé odrůdy jsou i převislé. Jinými slovy zmarlika nás nepřestává překvapovat a vždy se najde odrůda vhodná právě pro vaši zahradu.

Zmarlika CAROLINA SWEETHEART™ je na první pohled ohňostroj. Nese tolik barev a odstínů, až oči přecházejí. V překladu se jmenuje ‚Drahoušek z Karolíny‘, protože jej ve spolupráci se školkou Star Roses And Plants Nursery vytvořil Američan Thomas G. Ranney z North Carolina Sate University v USA, kterého známe i u nás díky jeho sérii nádherných kdoulovců Storm™.

Jedná se o křížence odrůd Forest Pansy s vínově červenými listy a Silver Cloud se zelenými listy a bílým lemem. Výsledkem je fantasticky vybarvený, opadavý keř se široce vejčitými až srdčitými, matnými listy o rozpětí 6-10 cm. Zjara raší v nápadně růžovém odstínu, poté zbělají a vytvoří si tmavě zelené středy, jejichž barva je srovnatelná s nejtmavším jehličím. Přechod bílé a zelené není ostrý ani melírovaný, spíše práškově tečkovaný. Tmavě zelené listy na plném slunci nabírají sytě vínovou, což je zároveň barva nově rašících listů během léta. Koncem léta se na listech, zejména mladých a na bílých okrajích znovu objevuje zářivě růžová, která vydrží až do podzimu. Brzy zjara se objevují drobné, svítivě růžové, bobovité květy na miniaturních stopkách přímo na holém dřevě.

Roste středně rychle (30-40 cm za rok) do trychtýřovitého tvaru s mírně přepadavými konci větví. Můžete ji pěstovat jako vícekmenný keř nebo jen jednokmenný strom. Mladé větve dobře snáší tvarování, ale do starších, silnější větví se řezat nedoporučuje kvůli možnému napadení chorobami. CAROLINA SWEETHEART™ je chráněna patentem č. PP27712 z roku 2017.

Zmarlika je nenáročná na půdu, ale potřebuje vlhkou, dobře odvodněnou zem. U této odrůdy jsme zaznamenali občasné spálení nejmladších listů během červnového období horka a sucha, ale rostliny listy brzy nahradily novými a zdravými. Preferuje slunnou polohu, ale pokud je to možné, chraňte mladé rostliny před ostrým jarním sluncem a před vysušujícím zimním větrem. Nesnáší přesazování. Plně mrazuvzdorná do cca. -29 °C a očekává se ještě vyšší odolnost.

Poslední revize 22-08-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.