Campsis x tagilabuana 'Mincamja3' GOLDEN TRUMPET®

Campsis x tagilabuana 'Mincamja3'
Campsis x tagilabuana 'Mincamja3' GOLDEN TRUMPET®
trubač Tagliabuanův - popínavý
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá až zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Mezi trubači se na začátku nového tisíciletí daří zejména nově šlechtěným odrůdám a křížencům, jež nabídnou bohatší kvetení, zajímavě vybarvené květy a některé i menší vzrůst s kratšími výhony. Trubač Tagliabuanův vznikl roku 1893, kdy v jedné školce poblíž italského Milána bratři Alberto Linneo Tagliabue a Carlo Tagliabue zkřížili čínský druh c. grandiflora a severoamerický druh c. radicans. Výsledkem byla méně bujná popínavka s pevnými větvemi a vysokou mrazuvzdorností, na jejichž koncích se malebně sklánějí menší či větší hrozny velkých, různobarevných květů.

Trubač GOLDEN TRUMPET vyšlechtil roku 2005 francouzský šlechtitel Patrick Pineau v rámci programu na šlechtění nových odrůd okrasných rostlin Minier Innovation & Development. Nese velké, asi 6 cm dlouhé, svítivě zlatožluté, široce trubkovité květy s rozevřeným hrdlem, kde jsou vidět nápadné červené žilky. Vykvétají přibližně od poloviny července (podle počasí) a pokračují až do posledních teplých dnů podzimu, neboť jejich poupata se tvoří v neustále dorůstajícím hroznu, jež může čítat 60 a více květů.

Jedním z rodičů trubače GOLDEN TRUMPET byla odrůda Indian Summer, což se odrazilo na typu květenství, které není typicky svěšené jako u jiných velkokvětých italských trubačů či trubače čínského. Květenství jsou vzpřímená, nanejvýš mírně horizontální. Odrůda byla představena roku 2019 a je chráněna patenty PP329311 (USA – 2021) a EU 55665 (Evropa – 2020).

Opadavé listy jsou velké, svěže zelené, mírně lesklé, atraktivně lichozpeřené a díky velkému množství dokonale zakrývají celou rostlinu a rychle nabídnou ozelenění vertikálních ploch. Trubač je popínavá dřevina s příčepivými kořínky, které se umí chytit téměř jakékoli opory včetně skla, ale nijak ji nepoškozují. Nejsou ovíjivé, takže nepotřebují mřížku ani treláž, pokud se mají čeho přichytit. Zjara po odeznění mrazů doporučujeme radikálně sestříhat na cca 2 páry pupenů z loňských větví, kvete na novém dřevě.

Trubače jsou světlomilné liány s dužnatými a hlubokými kořeny, které si poradí s dlouhými obdobími sucha, takže zálivka navíc nebývá od druhého roku po výsadbě žádoucí ani v letních vedrech. Půdu preferují spíše zásaditou, nedoporučujeme kombinovat s keři či stromy, které sázíte s rašelinou. Zem nesmí mýt vododržná – veškerá přebytečná voda během tání sněhu a silných dešťů musí vždy odtéct, jinak mu shnijí kořeny. Pro dobré kvetení potřebují teplou a slunečnou polohu na jižní straně. Velmi se osvědčilo letní hnojení rozpustnými hnojivy na květ pro jejich četnost, velikost i sytost barev, protože umožní tvorbu nových květových výhonů i pod odkvetlými hrozny. Roubované rostliny kvetou od prvního roku, řízkované od 5 až 7 let. Plně mrazuvzdorný do cca -29 °C.

Poslední revize 24-07-2023.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Campsis radicans 'FLAVA'
Campsis x tagliabuana ('Takarazuka Yellow') SUMMER JAZZ™ GOLD
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.