Albizia julibrissin 'ROUGE SELECTION'

Albizia julibrissin
Albizia julibrissin 'ROUGE SELECTION'
kapinice, perská akácie
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čeleď mimózovitých, která je nyní již moderně zařazena pod větší skupinu – čeleď bobovitých, je velmi oblíbená zejména v jižních státech, převážně díky své odolnosti vůči vysokým teplotám a suchu. Kapinice, neboli perská akácie je snad jediným dostatečně mrazuvzdorným zástupcem této čeledi, který lze od určitého stáří pěstovat i u nás. Je to poměrně rychle rostoucí, přesto nízký strom, jehož původ je patrný z názvu – Persie (dnešní Írán). Unikátní je pro naše zahrady zejména stavbou koruny a dále květy, jež jiná dřevina nenapodobí.

Rouge Selection je francouzská selekce perské akácie, velmi podobná úspěšné odrůdě Ombrella, oproti které je rychleji rostoucí, nové listy tmavší s jemně vínovým nádechem a její výška i šířka je o něco větší. Rouge Selection tvoří sytě růžové květy, které vypadají jako kulaté a chlupaté zaječí ocásky o průměru 3-5 cm a sladce voní. Poupata se začnou tvořit od začátku prázdnin a pokud je léto pěkné, teplé a slunečné, kvete minimálně až do konce srpna, někdy i o něco déle.

Listy jsou sytě zelené, několikanásobně zpeřené a připomínají kapradinu. Při rašení mají jemně vínový přeliv, ale nejsou červené – jen tlumí svěží zelenou. Na noc se vždy zavřou a ráno znovu otevřou, tak jako to umí při doteku mimóza. Olistění je husté a jemné, čímž si tato dřevina v angličtině vysloužila pojmenování hedvábný strom. Listy raší snad nejpozději ze všech listnáčů u nás – mnohdy až koncem května, tak se neděste, že vám stromek zmrznul, prostě si dává načas, ale jakmile naraší, přirůstá velmi rychle. Roste převážně do stran a tvoří malebně deštníkový tvar, tolik typický pro subtropické klima.

Pokud budete chtít kapinici tvarovat nebo krátit, udělejte to na jaře po všech mrazech a neřežte více než 1/3 větve, jinak by v ten rok nechtěla kvést. Přirozeně roste do vícekmenného keře s nepravidelně rozloženými větvemi a ploše kloboukovou korunou, ale často se roubuje na jeden kmen ve formě běžného stromu.

Potřebuje neutrální až mírně zásaditou, sluncem vyhřívanou půdu a pouze plné slunce. Zamulčování je dobré na zimu, ale v létě dá přednost i mírnému suchu v horní vrstvě země, aby se co nejvíce prohřály kořeny a lépe kvetla. V prvních 3 letech po výsadbě nenechte kořeny zarůst trávou a mějte ji zamulčovanou kůrou nebo kamínky. Má ráda chudé půdy, hnojení můžete použít pouze na podporu květu. Pokud ji budete hnojit dusíkatými hnojivy, poroste extrémně rychle, výhony nevyzrají a zmrznou. Mrazuvzdornost zatím nebyla ověřená až do hraničních teplot našeho klimatu, ale stromy se zralým dřevem dobře zvládají zimní teploty až do min. -23 °C. Silnější mrazy jsou u nás výjimečné a nárazové a většinou nedokáží zahubit celou rostlinu. Pokud větve omrznou, snadno a rychle rostlina obráží z nepoškozeného, i staršího dřeva.

Dejte si pozor na žloutnutí listů v sezóně a odumírání větví – mohlo by se jednat o vážnou chorobu fusariové vadnutí. Přečtěte si tento článek. Vřele doporučujeme váš strom každoročně preventivně ošetřit proti této půdní houbě, která se u nás bohužel často vyskytuje.

Poslední revize 23-07-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Albizia julibrissin 'Boubri'  OMBRELLA®
Albizia julibrissin 'Pos1' TROPICAL DREAM
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.