Photinia serratifolia 'REV100' CRUNCHY®

Photinia serratifolia 'REV100'
Photinia serratifolia 'REV100' CRUNCHY®
blýskavka čínská - strom
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čínská blýskavka je původní druh stálezelené blýskavky, jež posloužila jako jeden z rodičů tolik oblíbené blýskavky Fraserovy. V našich podmínkách se moc nepěstuje, protože ve starších evropských encyklopediích se udává nízká odolnost mrazům. Naproti tomu v amerických školkách již před pár desítkami let tento keř začali s úspěchem zkušebně pěstovat jako zpestření stálezelených živých plotů a jiných aranžmá s hladkolistými bobkovišněmi a drobnolistými cesmínami a ověřili mrazuvzdornost až do -23 °C. V současné době se Evropa zabývá šlechtěním nových odrůd se zajímavými listy, které rostou pomaleji a tím i lépe vyzrává dřevo, které pak snáze odolává silnějším mrazům.

Blýskavka CRUNCHY® pochází z Francie a vyšlechtil ji Jean-Pierre Faure. Zaujala mě na první pohled svými nezvykle velkými listy, které velmi připomínají lokvát, obzvlášť odrůda Coppertone – nádherný středozemní strom, který si u nás díky jeho choulostivosti nemůžeme dovolit. Blýskavka CRUNCHY® je oproti lokvátu výborně mrazuvzdorná a ve stromové formě nabídne důstojnou alternativu s mírně exotickým vzezřením.

Její listy jsou 15-20 cm dlouhé, kožovitě tuhé, při okrajích silně zvlněné a bohatě zoubkaté. Na jaře raší nápadně čokoládově vínovou barvou, která zraje v sytě zelenou v létě. Nové listy raší i vícekrát do roka, ale krom prvního rašení zjara jsou během sezóny mladé listy zbarvené již tlumenějším, přesto moc pěkným odstínem bronzové barvy, do které se celá rostlina obleče před zimou. Tak zůstane až do příchodu teplých dnů jara, kdy se do rostliny vrátí chlorofyl a listy zezelenají. Starší rostliny tvoří středně velké okolíky krémově bílých květů.

Stromové formy stálezelených dřevin si získávají čím dál větší oblibu, neboť nabídnou stálezelené clony například naproti oknům protilehlých domů a zajistí pocit většího soukromí ve vaší zahradě. Blýskavka CRUNCHY® roste vzpřímeně, kompaktně a pomaleji a má pevné větve, které se většinou neohýbají. Její habitus je mnohem štíhlejší než u ostatních blýskavek. Pokud ji budete chtít jakkoli tvarovat nebo krátit, řez provádějte ideálně zjara před rašením, nebo během července. Každý řez ji přiměje k tvorbě nových, červených listů. Jako každý strom potřebuje na nejméně první tři roky upevnit do opory (trojnožky). U většiny stromů v prodeji bývá u kmene bambusová tyč, která zajišťuje rovnost kmene, ale při vyvazování do opory na zahradě se již odstraňuje.

Stálezelená blýskavka má ráda vlhká, nikoli zamokřená stanoviště a živnou zem. Kyselá půda zajistí lepší vybarvení listů, ale není nezbytná. Vzhledem k vysokému odparu vody z listů doporučujeme na zimu řádně zamulčovat a v letních měsících jí do úplného zakořenění dopřát zálivku navíc. Stejně tak v zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Jakmile zakoření, letní přísušek zvládá výborně a další zálivku nevyžaduje. Je odolnější suchu než blýskavky Fraserova. Mrazuvzdornost se pohybuje kolem -25 °C.

Poslední revize 10-07-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Photinia serratifolia 'REV100' výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 4-6 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Photinia serratifolia 'REV100' výška kmene 180-200 cm, obvod kmene 7-9 cm, šířka koruny 40-50 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Photinia serratifolia 'REV100' výška kmene 180 cm, obvod kmene 12-14 cm, šířka koruny 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Photinia serratifolia 'REV100' výška kmene 180 cm, obvod kmene 12-14 cm, šířka koruny 60-80 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Photinia 'Kolmavoca' MAGICAL VOLCANO
Photinia x fraseri 'RED ROBIN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.