Aesculus indica 'SYDNEY PEARCE'

Aesculus indica
Aesculus indica 'SYDNEY PEARCE'
jírovec indický
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 12-18m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a sytě růžová
DOBA KVETENÍ červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Máte velký prostor na zahradě či v parku nebo arboretu a hledáte krásný strom, který to místo důstojně zaplní? Jírovec indický je zaručeně skvělou volbou, protože nabídne vše – překrásné květy, hodně hmoty a nadmíru elegantní habitus. Pochází z himálajských nížin mezi Kašmírem a západním Nepálem a roste dobře i ve středoevropských podmínkách.

Sydney Pearce je anglická odrůda indického jírovce, selektovaná stejnojmenným člověkem v roce 1935, když pracoval jako asistent kurátora anglických královských zahrad v Kew. Pyšní se unikátními květy s nápadným, sytě růžovým probarvením na bílém pozadí. Ještě zajímavější je fakt, že jeden květ má flek růžový a druhý žlutý. Určitě už někdo spočítal, kterých je víc a v jakém poměru, ale já tehdy chyběl, soudružko učitelko. Jsou poskládané ve vzpřímených, elegantně úzkých latách o výšce 25-35 cm a vykvétají v červnu na 2-3 týdny. Vykvetlý strom je srovnatelně krásný jako květy obsypané magnólie zjara.

Koncem léta dozrávají hruškovité, hladké kapsle ukrývající kulaté kaštany s lesklou, temně hnědou slupkou, jejichž jádra se v Indii používala na levnou, nahořklou mouku. Ta se přidávala k obilné mouce při výrobě placek čapátí nebo sladké halvy.

Listy jsou opadavé, dlanitě dělené do 7 široce kopinatých, až 30 cm dlouhých listů s purpurovými řapíky. Jsou svěže zelené, mírně lesklé a většinou mají hladké okraje, ale najdou si i klony s jemně vroubkovanými okraji. Na podzim se barví do oranžové. Listy jsou mírně svěšené, takže někdy budí dojem, že strom potřebuje více zalévat, ale takhle vypadá přirozeně.

Jírovec indický roste rychle a odrůda Sydney Pearce navíc bujně a hustě, takže brzy vytvoří svůj typický, široce oválný až dómovitý, velmi malebný habitus s korunou, jejíž postranní větve se časem natolik sklánějí, že kmene je vidět jen asi polovina. Pokud pod stromem chcete chodit nebo projíždět autem, tyto větve odřezávejte. Jakýkoli řez provádějte koncem zimy před rašením. Dorůstá úctyhodných rozměrů a počítejte s tím, že v dospělosti bude širší než vyšší.

Jírovec indický i přes svůj exotický původ preferuje chladnější podnebí a středoevropské mu vyhovuje. Má rád vlhký vzduch a horko a úpal zvládá pouze tehdy, má-li dostatek vody u kořenů. Není náročný na půdu ani hnojení. Zasaďte jej do mírně vlhké ale dobře odvodněné země na plné slunce. Mrazuvzdornost odrůdy Sydney Pearce je ještě o něco lepší než botanického druhu a dosahuje kolem -25 °C (možná i více – nevyzkoušeno) bez jakékoli ochrany.

Poslední revize 19-06-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Aesculus indica výška kmene 160-180 cm, obvod kmene 16-18 cm, šířka koruny 60-100 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.