Corydalis calycosa

Corydalis calycosa
Corydalis calycosa
dymnivka kalíškatá
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ modrofialová až inkoustově modrá až blankytně modrá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Asi žádná jiná barva nemá tak detailní historii jako modrá, nejspíš proto, že modrý pigment byl odedávna vzácný a v některých kulturách se dříve podle množství modře zbarvených ornamentů v domě posuzoval majetkový stav rodiny. Přírodními zdroji této výjimečné barvy byla africká rostlina indigo (modřil) a minerály, které se těžily po celém světě, zejména lapis azuli. Jednou z forem byla tzv. kobaltová modř, vznikající oxidací jako kobaltová sůl, jejíž prvotní odstín je lehce tyrkysový s příměsí blankytně modré. Umění tento pigment získat ovládali již staří Egypťané a Římané, ale historický milník zaznamenal čínský porcelán, který za vlády dynastie Tang (7. až 10. století n.l.) dal vzniknout pravému průsvitnému porcelánu, který býval bohatě zdoben všemi barvami a modrá byla velmi v módě. Co se rostlin týče, asi všem je nám známý fakt, že modrou kytičku abys pohledal, takže se těšíme z každé z nich, co má té modré aspoň trošku. Dymnivka umí modrých odstínů hned několik.

Dymnivka kalíškatá je překrásná trvalka s modrými květy a původem ve střední Číně, přesněji v provincii Sichuan. Přestože klima provincie z větší části náleží do subtropického monzunového pásu, střední a severní části mají hory se sněhem a dokonce ledovec Dagu. Tato dymnivka má svou domovinu právě na pomezí této subarktické anomálie a subtropů, takže je dobře vybavená pro spokojený život i v našem podnebí.

Dymnivka kalíškatá je na první pohled velmi podobná druhům c. flexuosa a c. elata. Její předností je ale velmi hustý růst a pevnější habitus s prodlouženou dobou kvetení. Přibližně od poloviny června vykvétají vzpřímené hrozny složené z neobvykle tvarovaných, úzce protáhlých, trubkovitých květů s hluchavkovitě rozevřeným koncem. Barva květu zvenčí je proměnlivá: od studené kobaltově modré až po sytě fialovou v teplém tónu. Hrdlo je téměř bílé.

Květy zakončují asi 40 cm vysoké stonky, jež se po stranách trsu mírně ohýbají, ale nejsou převislé – jen uvolněné, takže celý trs tvoří tvar širokého písmene V. Hlavní vlna kvetení trvá 3-6 týdnů podle stáří rostliny a množství živin v půdě. Opadavé listy jsou svěže zelené svrchu a sivě zelené zespod, trojčetné se zakulacenými lalůčky.

Dymnivka je podrostová trvalka nepříliš hustých lesů a jejich okrajů, proto jí v zahradě dopřejeme přistíněné stanoviště nebo přinejmenším rozptýlené světlo stín. Je poněkud náročnější na půdní podmínky – zem musí být kyprá, propustná, chladná, nikdy podmáčená, ale rovnoměrně vlhká – přesně jako v přírodě na pomezí louky a lesa. Tato dymnivka spolehlivě drží listy celou sezónu a v trvalém polostínu a mírně vlhké půdě dokáže sporadicky nakvétat až do podzimu. Rozšiřuje se zvětšováním trsů, neplevelí se oddenky. Mrazuvzdorná do cca -27 °C.

Poslední revize 21-06-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Corydalis calycosa
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Corydalis calycosa
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Corydalis calycosa
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Corydalis calycosa
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Corydalis calycosa
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Corydalis 'CRAIGTON BLUE'
Corydalis flexuosa
Corydalis HILLIER™ 'PORCELAIN BLUE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.