Magnolia acuminata 'BLUE BABY'

Magnolia acuminata
Magnolia acuminata 'BLUE BABY'
šácholan přišpičatělý, magnólie
VZRŮST nízký strom
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ modrozelená až žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Žlutokvěté odrůdy magnólií patří mezi velmi vyhledávané, neboť žlutá barva na magnólii se stále považuje za něco neobvyklého. Popravdě, kdybyste si před pár sty lety prošli původní vlhké lesy severní Ameriky, našli byste dost podobných. Šácholan přišpičatělý, který pochází právě odtud, dostal ve své domovině jméno okurková magnólie, protože jako jediný druh nabízí květy v zelených odstínech, které se u mnoha semenáčů blíží žluté barvě. A díky neúnavné šlechtitelské práci se podařilo získat velmi syté žluté květy. Dnes mohou mít navíc i namodralý odstín.

Blue Baby je atraktivní zmenšenina senzační magnólie Blue Opal s namodralými poupaty. Když si postavíte obě magnólie vedle sebe, nenajdete snad jediný výrazný rozdíl v barevnosti, tvaru květu ani listu, jen je vše asi o třetinu menší – velikost květu, listu i samotné rostliny. Květy se rozvíjejí z přišpičatělých poupat, jež mají nápadné, ocelově modré ojínění. Jakmile se rozevřou, ukážou světle žlutou barvu vnitřních okvětních plátků, které se téměř nikdy se nerozevřou úplně, většinou zůstávají vzpřímené jako u tulipánů. Slabě voní. Jejich nespornou výhodou je velmi pozdní kvetení až ve druhé polovině května, většinou zároveň s listy, takže se vyhnou pozdním silnějším mrazům. Květní poupata nebývají tak zřetelná jako na ranějších druzích a často vás květ překvapí v místě, kde byste jej už vzhledem k pozdnímu jaru opravdu nečekali.

Opadavé listy jsou široce vejčité, velké a mají svěže zelenou barvu, kterou si zachovávají až do konce léta. Roste vzpřímeně, středně rychle do úzce kónického až sloupovitého tvaru. Konečná výška v dospělosti zatím díky mládí této odrůdy nebyla stanovena, ale odhaduje se na 4-5 m. Většinou netrpí na choroby ani na škůdce a dočasně zvládá i mírné podmáčení.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitního kyselého substrátu, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je velmi mrazuvzdorná a údajně zvládá teploty až do -40 °C, což jsme nebyli schopni ověřit 😊. I přes výbornou mrazuvzdornost ocení zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období.

Poslední revize 03-06-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia 'BLUE OPAL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.