Heliopsis helianthoides 'FUNKY SPINNER'

Heliopsis helianthoides
Heliopsis helianthoides 'FUNKY SPINNER'
janeba drsná
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:zlatá a hnědá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Janeba je odolná a dlouhověká prérijní trvalka středního až vysokého vzrůstu původem z Ameriky. Je blízce příbuzná se slunečnicí a nese jasně zbarvené květy v několika odstínech žluté, které stejně jako slunečnice dokážou rozveselit každou zahradu. I její jméno z řečtiny znamená ‚podobající se slunci‘. Janeba drsná pochází ze severní Ameriky.

Funky Spinner je fantasticky vybarvená odrůda janeby z Německa, kterou vyšlechtil Georg Uebelhart z firmy Jelitto. Je chráněna patentem č. PP33715 z roku 2021. Nese zářivě zlatožluté, poloplné květy s kopretinově protáhlými okvětními plátky ve 3 vrstvách a velkým mahagonově červenohnědým okem. Dramatické vzezření rostliny je umocněno temně vínovým nádechem tmavě zelených listů a téměř černými stonky o výšce kolem 70 cm. Listy jsou při okrajích výrazně pilovité a blíže k zemi jsou světlejší. Rostliny tvoří husté trsy a hodí se do všech typů trvalkových záhonů. Mějte na paměti, že díky zářivé barvě květů na sebe Funky Spinner v létě strhne téměř veškerou pozornost.

Janeba je nenáročná na půdní stanoviště, jen nesmí stát v zamokřené zemi. Jakmile zakoření, dobře zvládá období sucha. Množí se krátkými oddenky do větších trsů a je možné ji jednou za 3-4 roky rozdělit a znovu vysadit. Vyžaduje plné slunce a výhřevné stanoviště. V zápoji se stejně vysokými trvalkami bude ztrácet spodní listy. Zjara před rašením odstraňte všechny nadzemní části. Extrémně mrazuvzdorná až do cca -40 °C.

Poslední revize 04-05-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rudbeckia hirta 'CHEROKEE SUNSET'
Rudbeckia hirta CHEYENNE 'Double Gold Brown Eye'
Heliopsis helianthoides 'BURNING HEARTS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.