Delphinium 'ET DLP 17-11' DELGENIUS™ BREEZIN

Delphinium 'ET DLP 17-11'
Delphinium 'ET DLP 17-11' DELGENIUS™ BREEZIN
ostrožka, stračka
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová až modrofialová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ostrožka je nápadná trvalka, kterou si pěstitelé oblíbili většinou v odstínech modré barvy, přestože dokáže nabídnout i růžovou a bílou. Její latinské jméno delphinium bylo údajně odvozeno od tvaru poupěte, který připomíná poněkud vypaseného delfína. Existuje několik botanických druhů, které se mezi sebou tak často kříží, že v zahradnickém světě se dnes spíše než do druhů řadí do skupin, jež se od sebe liší vzezřením (typem květů a habitem). Jsou jimi Belladonna (vzpřímený růst, dobře větvené, vzpřímené, řídké klasy s jednoduchými květy), Elatum (vzpřímený růst, často vysoké, husté klasy s velkými, jednoduchými i plnými květy), Pacific Hybrids (podobné jako Elatum ale krátkověké, výrazně vybarvené květy), grandiflorum (nízký růst, drobné květy na nízkých stoncích, krátkověké až jednoleté).

Sérii ostrožek Delgenius™ šlechtí nizozemští šlechtitelé Bart Noordhuis a Elisabeth Bisschop pro značku Eternal Plant Boijl. Jejich cílem bylo přijít s odrůdami, které jsou nejenom krásné, ale hlavně spolehlivé a trvalejšího charakteru než mnohé atraktivní, ale krátkověké odrůdy. Jedná se o několikanásobné hybridy elatum a belladonna, které v sobě snoubí to nejlepší ze všech druhů – plné květy, krásné barvy, větvené stonky a atraktivní listy.

Ostrožka DELGENIUS BREEZIN nese velké, plné květy s užšími, zvlněnými a lžičkovitě prohnutými okvětními plátky. Jejich barva je světle inkoustově fialová až bledě fialová s tmavšími okraji. Květy téměř postrádají středovou včelku, tedy soukvětí několika zakrslých plátků. V tomto případě jich je jen několik, málo nápadných a ve stejné barvě jako okvětní plátky.

Opadavé listy jsou tmavě zelené, matné, dlanitě dělené a ostře vykrajované. Květy se objevují v hlavní vlně od června do července na 40-60 cm vysokých stoncích a otevírají se směrem odspoda vzhůru. Poté samovolně sporadicky nakvétají až do konce léta, nebo můžete po hlavním kvetení celou rostlinu zastříhnout až u země a nechat znovu narašit, což povede k opětovnému kvetení v září a říjnu. Je to je velká nádhera prohlížet ještě na podzim, kdy většina ostatních rostlin už ztrácí barvu a glanc, čerstvě rozkvetlý a svěží, modrofialový trs v trvalkové zahrádce.

Ostrožka poroste v každé běžné, dobře odvodněné zahradní půdě s dostatkem živin. Doporučujeme umístit ji na plné slunce a zamulčovat, protože má ráda konstantní vlhkost. Rostlina obsahuje toxin, který může při požití způsobit vážné zažívací potíže. Alergikům může vadit její mléko při dotyku s citlivou pokožkou. Lesní zvěř a chytrá domácí zvířat nebezpečí cítí a zdaleka se jí vyhnou. Rostlina není dlouhověká, doporučujeme po cca 3-5 letech trsy zjara vyndat ze země a znovu vysadit pouze mladé, zdravé kousky. Hnojením přípravky obsahujícími vysoké procento fosforu podpoříte bohaté kvetení. Mrazuvzdorná do min. -34 °C, pravděpodobně ještě více.

Poslední revize 30-04-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Delphinium 'ET DLP 17-11' DELGENIUS™ BREEZIN
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU


Podobné rostliny
Delphinium MAGIC VITA 'Blue and White'
Delphinium (Pacific Hybrids) 'BLUE BIRD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.