Dryopteris dilatata

Dryopteris dilatata
Dryopteris dilatata
kapraď rozložená
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.6-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kapraď rozložená je naším domácím druhem kapradě, která obývá většinu nížin až po subalpínský stupeň. Přirozeně se nachází v širokém pásu od severozápadní až do východní Evropy a severní Asie. Její výhodou je vysoká adaptabilita vůči prostředí, neboť zvládá jak sucho, tak lehce podmáčená stanoviště, pokud se tam sama vysemení nebo rozroste oddenky. V našich podmínkách často migruje z lesů do okrajových obytných částí na venkově, kde se pomalu rozrůstá na neudržovaných plochách.

Botanický druh kapradě rozložené tvoří krásné, silné a robustní trsy s až metr dlouhými vějíři listů, v ideálních podmínkách umí až 1,5 m dlouhé listy. Jsou tzv. trojnásobně zpeřené, jinými slovy jednotlivé drobné listové čepele jsou jemně vykrajované a tvoří první list, ten je poskládaný kolem postranních bočních řapíků a ty jsou seskládané kolem hlavního(vertikálního) řapíku(stonku). Pouze mladé listy jsou vzpřímené, během dozrávání mírně poléhají. Listy jsou opadavé. Netvoří viditelné srdíčko, ze kterého vyrůstají nové listy – raší přímo ze země.

Kapraď rozložená je spolehlivý a nenáročný druh, kterou snad nezničí ani amatér. Zvládne i horší půdní podmínky a nejraději má, když o ni nijak nepečujete. Dává přednost polostínu, dokáže žít i v naprostém stínu, ale zvládne i plné slunce, pokud není v naprostém suchu. Přirozeně se vyskytuje nejraději v mírně přistíněných lokalitách s vlhčím vzduchem zejména poblíž lesních pramínků a na stinných, ale nepříliš tmavých stráních pokrytých mechem, který zabraňuje vysoušení půdy. Mrazuvzdorná je do min. -29 °C, ale určitě zvládne i o několik stupňů níže. Zjara odstraňte všechny listy.

Poslední revize: 17-06-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Dryopteris affinis
Dryopteris filix-mas  'LINEARIS POLYDACTYLON'
Dryopteris x remota
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.