Polystichum setiferum 'PLUMOSUM'

Polystichum setiferum
Polystichum setiferum 'PLUMOSUM'
kapraď štětinonosná
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kapradina štětinonosná je náš evropský druh a pochází z jihu a západu kontinentu. Miluje vlhko Britských ostrovů a mírné zimy jihozápadní Evropy. V zemích jižní a jihovýchodní Evropy (Středozemí od Francie po Turecko) vyhledává vyšší polohy, kde ji netrápí horké slunce a má dostatek vlhka v půdě. Když se podíváte na botanický druh, jeho vzhled přesně naplňuje naše očekávání od typické evropské kapradiny – bohaté, vzpřímené, pravidelně tvarované vějíře sytě zeleného listí. Rostliny tvoří krátké oddenky, kterými se množí a rozrůstají do plochy, pokud mají ideální podmínky.

Plumosum je překrásně hustá, dvakrát zpeřená kapradina štětinonosná s jemnou texturou drobných, překrývajících se lístečků. Dvojité zpeření znamená, že podél hlavního řapíku nejsou jednodílné protáhlé listy, ale další řapíky a teprve ty nesou drobné, bohatě vykrajované lístečky, díky nimž tato kapradina vypadá velmi nadýchaně a něžně, přestože tvoří poměrně pevný trs. Vějíře jsou 30-50 cm dlouhé, většinou téměř vodorovně kladené, pouze pár nejnovějších listů uprostřed trsu je vzpřímených. Použijte je jako osvěžení tmavších zákoutí nebo ke zjemnění kompozic s tvrdými obrysy.

Kapradina štětinonosná potřebuje polostín či stín a živnou, přednostně kyselou až neutrální půdu. Vyžaduje vlhkou polohu, ale dobře odvodněnou zem, aby v zimě neshnila. Dobře reaguje na hnojení a čím více živin jí poskytnete, tím bohatšího olistění se dočkáte. Její listy odolávají mrazu do cca -15 °C pěkné a stálezelené a teprve při nižších teplotách se ukládají k spánku stejně jako kořeny, aby zjara vyrašily listy nové. Zjara všechny odřežte. Mrazuvzdorná do cca -27 °C.

Poslední revize: 23-04-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Polystichum setiferum 'PROLIFERUM'
Polystichum setiferum  'HERRENHAUSEN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.