Dryopteris erythrosora var. KOIDZUMIANA

Dryopteris erythrosora var.
Dryopteris erythrosora var. KOIDZUMIANA
kapraď japonská, kapraď červenavá
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:hnědá a oranžová a zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
Kapraď japonská (k. červenavá) je stálezelený a velmi atraktivní druh kapradiny vyznačující se zářivě vybarvenými mladými listy a pravidelně vykrajovanými vějíři. Varietu koidzumiana selektovala a představila bývalý prezidentka Americké kapradinové společnosti Barbara Jo Hoshozaki (1925-2012). Většinu svého života zasvětila kapradinám, jejich studiu, správnému názvosloví a zároveň i opravám taxonomických chyb.

Japonská kapraď koidzumiana vyniká překrásně zbarvenými mladými listy, jako ostatně všechny odrůdy z této skupiny. Ale koidzumiana má výrazně červenější odstín, který se mění do bronzově zlatavé a posléze do sytě zelené. Listy jsou lesklé, dvakrát zpeřené a tvoří 30-50 cm dlouhé, mírně poléhavé vějíře. Jejich velikost je přímo úměrná množstvím živin a umístěním – tato varieta preferuje teplejší polohy. Nové rašení se opakuje ještě 1-2 x během sezóny. Listy zůstávají pěkné až do příchodu prvních silných mrazů a zjara raší asi nejpozději ze všech.

Kapraď japonská je spolehlivý a nenáročný druh, pěstitelé kapradin často z legrace dodávají, že je pro amatéry, protože je téměř nezničitelná. Zvládne i horší půdní podmínky a nejraději má, když o ni nijak nepečujete. Dává přednost polostínu, žije i v naprostém stínu a zem preferuje spíše kyselou, kde nejlépe vybarví listy, a vlhkou, nikoli trvale podmáčenou. Mrazuvzdorná je do cca -24 °C a zjara doporučujeme odstranit všechny listy a ponechat pouze nově rašící.

Poslední revize: 23-04-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Dryopteris erythrosora
Dryopteris erythrosora 'BRILLANCE'
Dryopteris lepidopoda
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.