Dryopteris wallichiana

Dryopteris wallichiana
Dryopteris wallichiana
kapraď Wallichova
VZRŮST středně vysoká trvalka
 vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kapraď Wallichova je horský druh kapradiny, která se nejčastěji nalézá ve vyšších nadmořských výškách Havaje, Mexika, Argentiny, Jamajky, Indonésie a v Himálajích. Pojmenovaná byla po významném botanikovi dánského původu Nathanielu Wallichovi (1786-1854), který – podobně jako mnoho podobných – měl původně naprosto odlišné povolání: byl chirurg. Ale jakmile roku 1807 připlul do Indie, byl okamžitě očarován bohatstvím a diverzitou tamní flóry a sedm let poté ukončil svou lékařskou praxi, aby se stal ředitelem Indického muzea v Kalkatě, jehož projekt sám navrhl a roku 1814 i realizoval. Zároveň se už věnuje botanice a na svých cestách po Mauriciu, Singapuru, Nepálu, Barmě i v Indii zkoumá a popisuje doposud nepopsané druhy a spolupracuje s Královskou botanickou zahradou v Kalkatě. Taxony, které popsal, jsou označeny zkratkou Wall.

Kapraď Wallichova je robustní, částečně neopadavá kapradina s až metr dlouhými vějíři trojnásobně zpeřených listů. Jsou svěže zelené a vyrůstají podél tmavých až černých stonků, které jsou při rašení červenohnědé. Na to, jak mohutně celý trs působí, jsou její lesklé lístečky nadmíru jemné a dekorativní. Díky své velikosti nabídne pocit džungle nebo deštného pralesa. Je výborně uzpůsobená životu v lesním polostínu, kde na ni přímé slunce svítí jen část dne a zbytek dne si od jeho horka odpočine. Čím více vláhy a živin v půdě dostane, o to vyšší trsy nabídne.

Nevyžaduje kyselou půdu. Zem nesmí být podmáčená, ale vláhu ocení, nikdy nesmí úplně vyschnout. Doporučujeme celoroční nastýlku mulče. Je plně kořenově mrazuvzdorná jako opadavá trvalka do cca -34 °C, přičemž listy si zachovává bez poškození do min. -15 °C a někdy snesou i silnější mráz. Na jaře je lepší je všechny odstranit, aby se vytvořily jen nové a pěkné. Udělejte to až po mrazech, aby chránily srdíčko pupenů ještě před pozdními mrazy.

Poslední revize: 18-04-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Dryopteris wallichiana
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Dryopteris cycadina (d.atrata)
Polystichum braunii
Dryopteris affinis 'PINDERI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.