Dryopteris wallichiana

Dryopteris wallichiana
Dryopteris wallichiana
kapraď Wallichova
VZRŮST středně vysoká trvalka
 vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kapraď Wallichova je horský druh kapradiny, která se nejčastěji nalézá ve vyšších nadmořských výškách Havaje, Mexika, Argentiny, Jamajky, Indonésie a v Himálajích. Pojmenovaná byla po významném botanikovi dánského původu Nathanielu Wallichovi (1786-1854), který – podobně jako mnoho podobných – měl původně naprosto odlišné povolání: byl chirurg. Ale jakmile roku 1807 připlul do Indie, byl okamžitě očarován bohatstvím a diverzitou tamní flóry a sedm let poté ukončil svou lékařskou praxi, aby se stal ředitelem Indického muzea v Kalkatě, jehož projekt sám navrhl a roku 1814 i realizoval. Zároveň se už věnuje botanice a na svých cestách po Mauriciu, Singapuru, Nepálu, Barmě i v Indii zkoumá a popisuje doposud nepopsané druhy a spolupracuje s Královskou botanickou zahradou v Kalkatě. Taxony, které popsal, jsou označeny zkratkou Wall.

Kapraď Wallichova je robustní, částečně neopadavá kapradina s až metr dlouhými vějíři trojnásobně zpeřených listů. Jsou svěže zelené a vyrůstají podél tmavých až černých stonků, které jsou při rašení červenohnědé. Na to, jak mohutně celý trs působí, jsou její lesklé lístečky nadmíru jemné a dekorativní. Díky své velikosti nabídne pocit džungle nebo deštného pralesa. Je výborně uzpůsobená životu v lesním polostínu, kde na ni přímé slunce svítí jen část dne a zbytek dne si od jeho horka odpočine. Čím více vláhy a živin v půdě dostane, o to vyšší trsy nabídne.

Nevyžaduje kyselou půdu. Zem nesmí být podmáčená, ale vláhu ocení, nikdy nesmí úplně vyschnout. Doporučujeme celoroční nastýlku mulče. Je plně kořenově mrazuvzdorná jako opadavá trvalka do cca -34 °C, přičemž listy si zachovává bez poškození do min. -15 °C a někdy snesou i silnější mráz. Na jaře je lepší je všechny odstranit, aby se vytvořily jen nové a pěkné. Udělejte to až po mrazech, aby chránily srdíčko pupenů ještě před pozdními mrazy.

Poslední revize: 18-04-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Dryopteris cycadina (d.atrata)
Polystichum braunii
Dryopteris affinis 'PINDERI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.