Erysimum 'RED JEP'

Erysimum
Erysimum 'RED JEP'
trýzel
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ červená až rudá až purpurová
DOBA KVETENÍ květen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Trýzel je atraktivní bylina náležící mezi dvouletky, letničky nebo krátkověké trvalky s polodřevnatými stonky. Patří do stejného rodu brukvovitých jako zelí, kapusta či brokolice (brassicaceae), ale k jídlu není – jen na koukání, ale podívaná je to věru náramná. Jen nechápu, proč dostal anglické jméno wallflower (ten/ta, co stojí v koutě). Jsou to okázale vybarvené byliny, jejichž domovem je jih Evropy, severní Afrika, západní a střední Asie a Severní Amerika. V moderním zahradnickém světě se nejčastěji nabízí odrůdy, které vzešly z křížení chejru vonného (e. cheiri) a trýzele úzkolistého (e. linifolium) a vynikají pestrými květy a některé i sladkou, fialkovou vůní.

Red Jep je odrůda trýzele s červenými květy. Při rozkvětu mají sytý a teplý odstín krvavého pomeranče a během dozrávání blednou do nachové až purpurově fialové barvy. Vykvétají od prvních opravdu teplých jarních dnů a kvetou až do konce léta. Nová poupata se neustále tvoří na vrcholech stonků, jež mohou do konce sezóny vyrůst až do výšky kolem 50 cm. Pokud se vám přerostlé stonky nelíbí, můžete je v létě odstranit a rostlina vytvoří nové stonky s čerstvými poupaty zevnitř trsu. Listy jsou úzce kopinaté až rozmarýnově podlouhlé, středně zelené a v mírných zimách přezimují. Celý trs s listy je pěkně hustý a kompaktní a dokáže se během jedné vegetační sezóny až ztrojnásobit.

Během kvetení můžete rostlinu oparně hnojit organickými hnojivy. Přemíra hnojení sice zajistí bombastické kvetení, ale rostlinu vysílí natolik, že nepřežije zimu. Je nutno dodat, že trýzel je jako trvalka krátkověký. Přesto se těší čím dál větší popularitě, protože pokud jej vysadíte do vyhovujících podmínek, i těch několik let, co vydrží na záhoně, vás bude svým dlouhotrvajícím kvetením těšit jako málokterá jiná trvalka.

Trýzel miluje plné slunce a výborně propustnou, spíše chudší půdu zásadité (vápenité) nebo neutrální reakce. V chladnějších regionech je vhodné rostlinu na zimu přikrýt chvojím, abychom zamezili promáčení kořenů sněhem a ochránili ji před holomrazy. Mrazuvzdornost velmi kolísá a nejčastěji se uvádí do cca -21 °C.

Poslední revize 16-04-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.