Syringa josikaea 'HOLGER'

Syringa josikaea
Syringa josikaea 'HOLGER'
šeřík karpatský
VZRŮST nízký strom
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šeříky jsou oblíbené a běžné rostliny našich zahrad. Ale i mezi nimi najdete několik zvláštních kousků, které zaujmou rozdílnou stavbou květu, barevností, velikostí listu, dokonce i jeho typem. Jako například šeřík karpatský. Pochází z Východních Karpat (Rumunsko a Maďarsko) a botanický druh nese růžové květy, odrůdy jsou odlišné. Jedná se o dlouhověký, spolehlivý keř s vysokou mrazuvzdorností, který se často využívá jako podnož pro jiné druhy, neboť nevytváří kořenové odnože, kterými by se nekontrolovatelně rozrůstal do okolí.

Holger je bíle kvetoucí odrůda šeříku karpatského. Tvoří 15-20 cm dlouhé laty složené z drobných, protáhle trubkovitých, velmi vonných květů. Vykvétá později než šeřík obecný, většinou až ve druhé polovině května. Opadavé listy jsou pevné, lesklé, tmavě zelené, široce elipčité, 6-12 cm dlouhé a netrpí na letní padlí.

Roste hustě poměrně rychle (30-40 cm za rok) do vzpřímeného tvaru se symetricky rostoucími vertikálními větvemi. Nejčastěji se pěstuje jako keř, ale vypadá pěkně i jako stromek a velmi elegantní jsou vícekmenné keře. Vytvoříte je tak, že vyberete několik nejsilnějších větví od země, ostatní odstraníte, necháte je vyrůst do cca 1,5-2 metrů výšky a mezitím odřezáváte postranní větve, abyste pruty nutili co nejdříve vyšplhat do výšky, kde vznikne hustá koruna.

Šeříky se dají pěstovat v téměř jakékoli půdě. Přednost ale dávají neutrální až zásadité, bohaté na živiny, vlhčí a dobře odvodněné. Pro bohaté kvetení doporučujeme plné slunce. Pokud potřebujete rostlinu tvarovat nebo zmladit, udělejte to okamžitě po odkvětu. Keř pak více zhoustne a odstraníte nevzhledné, zasychající semeníky. Po zakořenění jsou velmi odolné suchu. Šeřík karpatský je výjimečně mrazuvzdorný do cca -45 °C.

Poslední revize 29-03-2023.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Syringa josikaea výška 125-150 cm, šířka 40-60 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Syringa  'AGNES SMITH'
Syringa meyeri 'Anny200810' FLOWERFESTA® WHITE
Syringa vulgaris 'MADAME LEMOINE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.