Salix helvetica

Salix helvetica
Salix helvetica
vrba švýcarská
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vrby v mnoha botanických druzích jsou typickým zástupcem české flóry. Najdete je na mnoha místech, zejména na vlhkých okrajích lesů, kde tvoří vzdušné stromy se zakulacenými korunami, na březích rybníků a hrází a všude tam, kde se o krajinu nikdo nestará a v půdě je dostatek vody. Často se jedná o vzrůstné stromy a keře, ale existují i druhy a odrůdy, které se svou menší výškou hodí i do běžných zahrad.

Vrba švýcarská je rozkošný malý keřík, dokonale zakrslá verze vrby. Je to náš původní taxon, jehož přirozený výskyt se rozšiřuje na severovýchod do Polska, na jihozápad do Francie a nejčastěji se nachází v Alpách a Tatrách. Poznáte ji na první pohled podle unikátně plstnatých listů, které jsou měkké jako ouška plyšového zajíčka a máte chuť je neustále hladit. Jsou opadavé, 5-6 cm dlouhé, úzce a podlouhle elipčité, v základu svěže zelené a lesklé, ale pokryté takovou vrstvou stříbřitých chloupků, že celkový dojem je spíše světle modrozelený. Zjara před rašením listů bohatě kvete krátkými, vzpřímenými, hustými jehnědami (kočičky) a jedním z prvních zdrojů včelí pastvy.

Přirozeně tvoří nízké, polokulaté, pěkně tvarované keře o výšce kolem 80 cm a o něco větší šířce. Po odkvětu lze jakkoli stříhat, ale díky pomalému růstu to většinou není žádoucí. Je ideální do malých zahrad a skalek, alpinkáři ji často vyhledávají jako osvěžující listnatý doplněk mezi zakrslými jehličnany nebo předěl mezi různými skupinami skalniček.

Vrby obecně snáší téměř jakékoli půdní podmínky kromě čistě písčitého podloží, ale u vrby švýcarské musíme respektovat její skalní původ a zajistit, aby její podloží nebylo podmáčené, neboť na něj není připravená. Na pH půdy příliš nezáleží. Preferuje plné slunce nebo jen lehký polostín a zvládá tuhé zimy i letní horka. Mrazuvzdorná do cca -37 °C a je vhodná i do nádob s dobrým odtokem vody.

Poslední revize 18-03-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Salix helvetica výška 20-30 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Myrica gale
Hippophae rhamnoides 'HIKUL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.