Ligustrum japonicum 'TEXANUM'

Ligustrum japonicum
Ligustrum japonicum 'TEXANUM'
Japonský ptačí zob
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ptačí zoby jsou známé rostliny používané zejména pro živé ploty a zelené stěny. Většinou se jedná o bujně rostoucí keře, které díky své neprůhlednosti a objemu fungují dobře jako výplňové a krycí dřeviny, ale najde se mezi nimi několik druhů a odrůd, jež si zaslouží pěkné místo i jako solitérní keře. Botanický druh japonského ptačího zobu se u nás díky své choulostivosti pěstuje jen teplejších oblastech, ale některé odrůdy jsou odolnější.

Texanum je vysoce atraktivní odrůda japonského ptačího zobu, kterou rozeznáte na první pohled podle zvlněných listů a bohatší stavby. Listy jsou neopadavé, kožovité, podlouhle vejčité, 4-6 cm dlouhé, na horní straně svěže zelené a velmi lesklé, na spodní světle zelené a matné. V polovině léta vykvétá množstvím asi 10 cm dlouhých, vzpřímených lat, které jsou složené z drobných, krémových, vonných květů. Po nich se tvoří modročerné až černé plody, které jsou pro ptactvo pochoutkou, ale pro člověka mírně jedovaté.

Roste pomalu až středně rychle (20-30 cm za rok) do elegantně neučesaného tvaru s bohatě olistěnými větvemi rozevřenými jako vějíře. Pokud se vám přirozený habitus nebude líbit, můžete jej jakkoli stříhat, nejlépe zjara po mrazech nebo po odkvětu. Můžete jej použít jako neobvyklou stálezelenou solitéru do menší zahrady, do skupiny jinak tvarovaných či vybarvených keřů a přirozeně i do živého plotu.

Stálezelené ptačí zoby dávají přednost kyselé až neutrální zemi s dostatkem živin, aby měly sytou barvu listů. Umístění jim vyhovuje na slunci nebo v polostínu, ve stínu méně kvetou a ztrácí tvar. Zem musí být dobře propustná, v tuhé či jílovité půdě jim odumřou kořeny. Jakmile zakoření, výborně zvládají dlouhodobé sucho, jsou odolné úpalu a vysokým letním teplotám. Odrůda Texanum je vyzkoušená jako spolehlivá v mrazech do cca -18 °C bez jakékoli ochrany a probíhají další testy, zda zvládne i o něco více. Doporučujeme na zimu bohatě zamulčovat.

Poslední revize 21-03-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ligustrum japonicum výška 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ligustrum japonicum výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ligustrum japonicum 'KOREA DWARF'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.