Helleborus 'Epb 25' GLENDA'S GLOSS

Helleborus 'Epb 25'
Helleborus 'Epb 25' GLENDA'S GLOSS
čemeřice
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a purpurová
DOBA KVETENÍ únor - duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Čemeřice nejsou v českých a slovenských zahradách žádnými novinkami. Již naše babičky se těšily z jejich květů v zimě a brzy zjara. Jediné, co se od dob našich babiček změnilo, jsou odrůdy a barvy, kterých přibývá a jsou čím dál krásnější. Jsou to stálezelené trvalky.

GLENDA'S GLOSS je další z řady hybridních čemeřic od šlechtitelské dvojice Rodney Davey a Lynda Windsor z anglického Devonu náležící do skupiny Rodney Davey Marbled Group. Na trh byla uvedena v roce 2015 a je chráněná těmito patenty: EU 50866 (Evropa – 2019) a PP28008 (USA – 2017).

Čemeřice GLENDA’S GLOSS nese nádherné květy, které raší téměř bílé se světle pistáciovými tóny a nápadně purpurovými okraji okvětních plátků zvenčí, což je zřetelné hlavně díky faktu, že jsou zpočátku zvonkovitě svěšené a až později se napřímí a hledí do stran. Střed je ozdoben brčálově žlutozelenou korunkou a světle žlutými tyčinkami. Jak květ dozrává, purpurová barva se více vpíjí do okvětních plátků, takže po přibližně měsíci se květy mění na pastelově starorůžové. Stonky dosahují 25-35 cm a kvetení začíná od prvních bezmrazých dnů druhé poloviny zimy a nová poupata se tvoří déle než měsíc, zatímco předchozí květy dozrávají.

Hybridy v této skupině čemeřic Rodney Davey Marbled Group vynikají krom pěkných květů i krásnými listy. Jsou neopadavé, kožovité, nepříliš lesklé, středně zelené se světle modrozeleným mramorováním a dlanitě dělené do 3 až 5 velkých, oválných až široce kopinatých listů. Pokud jsou na konci sezóny unavené a nevzhledné, můžete je před rašením stonků s poupaty ostříhat. Rostlina kvete bohatě a tvoří husté trsy.

Čemeřice má ráda velmi živnou, středně těžkou půdu zásadité až neutrální reakce (žádnou rašelinu) a umístění takové, aby alespoň na část dne měla přímé slunce, jež pomůže kvetení a zjasní barvu květů. Hezká bude někde u vchodu do domu nebo poblíž oken, abyste ji měli na dohled co nejvíce, dokud ještě venkovní počasí není ideální pro častější návštěvy zahrádky. Svými květy dokáže rozveselit mnoho ponurých dnů konce zimy. Je jedovatá. Mrazuvzdorná do cca -29 °C.

Poslední revize 16-03-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Helleborus HGC® ICE N' ROSES® DARK PICOTEE
Helleborus 'Coseh 6300' HGC® ICE N' ROSES® FROSTED ROSE
Helleborus 'ET EPB 731' FROSTKISS MAGICO
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.