Sarcococca saligna

Sarcococca saligna
Sarcococca saligna
masoplodka vrbolistá
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ únor - duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Masoplodka je samostatný rod nízkých, stálezelených keříků z Asie (od Afghánistánu po Indočínu) z čeledi zimostrázovitých, tedy příbuzná buxusům. Pěstuje se pro pěkné, lesklé listy a velmi časné kvetení vonnými květy již od konce zimy. U nás ještě nezdomácněly, ale fakt, že některé druhy lze nalézt i v drsných podmínkách na úpatí Himalájí, vede šlechtitele k získávání nových odrůd odolných pro běžné evropské klima a mají úspěchy.

Masoplodka vrbolistá je okouzlující druh tohoto málo známého stálezeleného keříčku, jehož domovem je severní Pákistán. Své druhové jméno získala díky nápadné podobnosti svých úzkých listů s listy vrby, oproti níž jsou avšak neopadavé. Jsou až 14 cm dlouhé, svěže zelené, kožovité a velmi lesklé. V druhé polovině zimy, jakmile teploty vystoupají nad nulu na více dní za sebou, se začnou otevírat drobné, třásnité, bílé květy, které jsou oproti všem ostatním druhům jen slabě vonné až nevonné a nevadí jim noční pokles teplot několik stupňů pod bod mrazu. Ze samičích květů se později vytvoří drobné, černé, masité plody, které nejsou jedlé ani jedovaté.

Masoplodka vrbolistá je ceněná pro svůj mírně přepadavý charakter díky tenčím větvičkám, které se časem malebně ohýbají, takže keřík budí dojem malého bambusu a je ideální do klidných zákoutí a zenových zahrad. Roste pomalu a v úplné dospělosti dorůstá kolem 1,5 m výšky, ale trvá to déle, protože se nejprve rozkládá do stran. Často se používá jako podrost vyšších vícekmenných keřů nebo stromů a jakmile zakoření, nevadí jí sucho. Vytvoří elegantní výplně na místech bez dostatku slunce, kde nic jiného neroste, ale toužíte tam po něčem estetickém.

Masoplodky jsou většinou pěkné keře, které nevyžadují řez. Pokud chcete rostlinu tvarovat, učiňte tak po odkvětu a stříhejte ji lehce, jen pro zarovnání symetrie. Samovolně se rozrůstají krátkými oddenky do souvislých pokryvů či houští, nemáte-li záhon zakrytý mulčovací textilií. Pokud je plánujete umístit na slunce, což nemají moc rády, pravidelně je zalévejte a připravte se na popálení listů po drsných zimách.

Masoplodky se pěstují jako elegantní půdní pokryv nebo menší výplňové keře pro polostinná až stinná místa, která jim vyhovují nejvíce a kde jsou zároveň chráněné před ostrým zimním sluncem a větrem. Sice se doporučují jen do nejteplejších oblastí republiky, ale postupně zjišťujeme, že nejsou-li holomrazy, dobře snášejí běžné české zimy na většině území. Porostou v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě, ale nejhezčí a netmavší listy budou mít v kyselé až neutrální, humózní a rovnoměrně vlhké zemi. Po výsadbě je občas zalijte, ale jakmile zakoření, nemusíte se o ně vůbec starat. Doporučujeme pěstovat zamulčované. Masoplodka vrbolistá má spolehlivou mrazuvzdornost do -18 °C a věříme, že snese ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize 04-03-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sarcococca hookeriana 'Sarsid1' FRAGRANT VALLEY™
Sarcococca hookeriana 'PURPLE STEM'
Aucuba japonica var. longifolia 'SALICIFOLIA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.