Ligustrum lucidum 'EXCELSUM SUPERBUM'

Ligustrum lucidum
Ligustrum lucidum 'EXCELSUM SUPERBUM'
ptačí zob lesklý - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a krémová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 7   (do -18°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ptačí zoby jsou známé rostliny používané zejména pro živé ploty a zelené stěny. Většinou se jedná o bujně rostoucí keře, které díky své neprůhlednosti a objemu fungují dobře jako výplňové a krycí dřeviny, ale najde se mezi nimi několik druhů a odrůd, jež si zaslouží pěkné místo i jako solitérní keře. Ptačí zob lesklý je čínská obdoba japonského ptačího zobu, která se na první pohled rozlišuje špatně. Pochází z velké oblasti od Číny, přes Koreu až do Japonska. Patří do čeledi olivovníkovitých, kterou již mnoho let studii a testuji její rostlinné druhy, neboť prokazují lepší než kdysi uváděnou odolnost našim zimám.

Excelsum Superbum je vysoce atraktivní forma ptačího zobu lesklého s panašovanými listy. Ty jsou neopadavé, protáhle vejčité, velké (až 15x6 cm) a hráškově zelené s nápadným a bohatým máslově žlutým panašováním při okrajích, často zasahujícím až do poloviny listu. Na podzim a v zimě světlé okraje nabírají růžový až světle purpurový odstín. V přímém rozporu se svým jménem nejsou příliš lesklé, možná bych dokonce řekl, že jsou matné. Lesklé jsou pouze zelené listy na botanickém druhu. Koncem léta se na starších rostlinách objevují laty složené z bílých květů, po kterých mohou následovat drobné, tmavé, jedovaté plody, ale není časté, že v našich podmínkách vůbec objeví.

Stromová forma neopadavého ptačího zobu je skvělou volbou pro celoroční = stálezelené a hlavně rychlé zastínění nechtěných pohledů z oken sousedních domů, neboť koruna a tím pádem i zelená hmota rostliny se nachází ve větší výšce než u keřů. Roste poměrně rychle a tvoří pěkné a husté koruny široce oválného až trychtýřovitého tvaru, které lze od konce zimy do poloviny léta jakkoli tvarovat. Bez střihu je jeho výška kolem 4-5 metrů v zahradách a až dvojnásobek v zemích s teplejším klimatem na místech s neomezeným prostorem na kořeny.

Stálezelené ptačí zoby porostou téměř v jakékoli půdě, ale v kyselé až neutrální zemi s dostatkem živin budou mít nejsytější barvu listů. Zem musí být dobře propustná, ve vododržné půdě většinou zajdou už po první zimě. Jakmile zakoření, výborně zvládají sucho. Panašované formy sázejte na plné slunce, případně na místa se zimním stínem ale letním sluncem. Ptačí zob lesklý je vhodný do teplejších lokalit republiky a vyzkoušená mrazuvzdornost je prozatím do cca -17 °C. Doporučujeme jej na zimu dobře zamulčovat. Během horších zim může shodit nějaké listy, ale zjara je obnoví.

Poslední revize 07-02-2023
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ligustrum lucidum výška kmene 90 cm, šířka koruny 40-50 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ligustrum lucidum obvod kmene 190-200 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Ligustrum lucidum výška kmene 200-210 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 40-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Elaeagnus x ebbingei 'GILT EDGE'
Elaeagnus x ebbingei 'Abrela' MARYLINE®
Elaeagnus x ebbingei 'Viveleg' OLIVE MARTINI™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.