Lagerstroemia 'Piilag B5' ENDURING SUMMER® RED

Lagerstroemia 'Piilag B5'
Lagerstroemia 'Piilag B5' ENDURING SUMMER® RED
lagerstrémie, pukol - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ červená
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lagerstrémie je rostlina původem z Číny, odkud byla v 18. století rozšířena do USA a Spojeného království. Původní druh lagerstroemia indica je poněkud choulostivý a nepříliš vzhledný, ale šlechtitelé za mnoho desetiletí přišli s mnoha kultivary, kde zejména mezidruhovým křížením s l. speciosa či l.fauriei docílili nejenom krásných květů a kompaktních, hustých rostlin, ale – a to je zejména pro nás důležité – dalším křížením a selekcí mezi těmito již hotovými odrůdami nabídli i několik zatím málo kousků, které snesou i chladné zimy a nejenom že nezmrznou, ale i stihnou v létě vykvést.

ENDURING SUMMER® jé série lagerstrémií od amerického šlechtitele Joshua H.Kardose. Vyniká kompaktním habitem a odolností letnímu padlí, jež sužuje množství starších odrůd. ENDURING SUMMER® RED nabízí zářivě červené květy s purpurovým nádechem a žlutými prašníky v bohatých latách, jež připomínají šeříkové laty, proto se lagerstrémii někdy říká letní šeřík. V našich středoevropských podmínkách začíná kvést přibližně od poloviny srpna a pokračuje 4-6 týdnů. Zde se jedná o stromovou formu, jež nabídne pevný kmen o výšce 1-2 metry (dle popisu na prodejní etiketě) a hustou, vzpřímenou korunu.

Opadavé listy jsou 3-4 cm velké, oválně vejčité, velmi lesklé, středně zelené a na podzim se mění na šarlatové, zlatavě oranžové a vínově červené. Jako všechny lagerstrémie i tato nabízí atraktivní odlupující se borku na kmenech starších rostlin, která má skořicově hnědý odstín a brzy začíná tvořit mozaiku podobnou kmenům platanů. ENDURING SUMMER® RED byla roku 2015 patentována pod č. PP25925.

Lagerstroemie jsou středně velké keře nebo nízké stromky, které v našich podmínkách rostou pomaleji než ve své domovině a pro hustý růst je doporučujeme je stříhat. Zjara po mrazech zakraťte loňské větvičky na třetinu původní délky, čímž rostlinu přimějete v létě kvést. Naopak stojíte-li o vysoký keř či stromek, nechte je růst bez zásahu, pouze odstraňujte spodní větvičky, aby brzy vynikl jejich krásný kmen.

Umístěte ji na plné slunce – potřebuje neustálý úpal a nulový stín. Půda musí být dobře odvodněná, rostlina nesmí v zimě zůstat v těžké, podmáčené zemi. Některé zdroje odporučují mírně kyselou půdu, ale není to podmínka, kyselá zem pouze zvýrazňuje podzimní barvu listů. Bohatý mulč na zimu je nutný a v létě užitečný, neboť lagerstroemie má ráda vlhko (nikoli mokro). Letní vrstva mulče by měla být nízká, aby se prohřívala i zem. Přílišné hnojení dusíkatými hnojivy podpoří růst větví a listů na úkor kvetení. Mrazuvzdornost se liší dle podnože – pokud se jedná o odrůdu roubovanou na l. indica, takový kmen odolá teplotám do min. -17 °C, ale pokud se jedná o řízkovanou rostlinu nebo roubovanou samu na sobě, odolnost se zvyšuje na 21 °C.

Poslední revize 01-02-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lagerstroemia indica 'Whit X'  DOUBLE DYNAMITE®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.