Elaeagnus x ebbingei 'GILT EDGE'

Elaeagnus x ebbingei
Elaeagnus x ebbingei 'GILT EDGE'
hlošina Ebbingeova - strom
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:žlutá a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ září - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
V západní Evropě nazývají hlošiny díky stříbřité barvě olistění ruská oliva, i když toto přízvisko platí spíše pro druh s opadavými úzkými listy, který se s úspěchem vysazuje v nehostinných podmínkách jako imitace olivy. Hlošina Ebbingeova vznikla křížením e.macrophylla a e.pungens a posloužila i jako základ k několika nádherným pestrolistým odrůdám.

Gilt Edge je bujně rostoucí, léty prověřenou odrůdou stálezelené hlošiny s pestrými listy. Ty jsou neopadavé, kožovité, oválné až vejčité, lehce zvlněné a mírně lesklé. Jejich základní barva je tmavě zelená a zdobí je tučný žlutý lem, jehož barva je o to sytější, čím chladnější počasí na podzim přichází. Nové listy raší béžově stříbřité, drobně tečkované a toto tečkování jako posyp hvězdným prachem jim vydrží až do úplného dozrání listu. Mladé větvičky jsou světle oranžově hnědé.

Hlošiny jsou ceněné nejenom pro své pestré listy a rychlý růst, na podzim nabízejí i kvetení. Květy jsou drobné a málo nápadné, zato jejich vůně je „nepřehlédnutelná“. Za teplých a slunečných dnů podzimu se rozléhá na několik metrů kolem, je velmi příjemná a sladká, něco mezi šeříkem a karafiáty. Pokud je mírná zima, z plodů na jaře (květen) dozrávají malé, jedlé plody. Jsou to sytě červené, cca 1,5 cm dlouhé oválky s peckou. Chuť připomíná sladké višně. Nejlepší jsou, když začnou samy opadávat.

Stromová forma hlošiny Ebbingeovy je skvělou volbou pro celoroční = stálezelené a hlavně rychlé zastínění nechtěných pohledů z oken sousedních domů, neboť koruna a tím pádem i zelená hmota rostliny se nachází ve větší výšce než u keřů. Stromovou formu odrůdy Gilt Edge doporučujeme zjara vytvarovat na pevnou kostru, jinak přirozeně nabídne divoký a lehce neučesaný habitus. Umí vytvořit až metrové pruty za rok. Často dochází k reverzím, tj. některé nově přirůstající větve mají jen zelené listy, takové co nejdříve odstraňte celé, protože by časem vytlačily větve s barevnými listy.

Od jara do podzimu lze kdykoli a kdekoli stříhat. Není náročná na živiny v půdě ani na pH reakci. Každopádně potřebuje na zimu zamulčovat, aby se omezilo rychlé promrzání horních kořenů. V regionech se silnějšími mrazy doporučujeme sázet do zimního stínu. I po silných zimách výborně a silně obráží z nepoškozeného dřeva. Nesnáší zamokřená místa. Je mrazuvzdorná do min. -23 °C a s mírným opadem listů po zimě zvládne i o pár stupňů níže. Pokud je suchá zima, v bezmrazých obdobích ji občas zalijte. Stromové formy vyžadují upevnit min. na první 3 roky po výsadbě k pevné opoře, ale již odstraňte bambusovou tyč(ku), která bývá součástí prodávaného stromu.

Poslední revize 01-02-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Elaeagnus x ebbingei 'Viveleg' OLIVE MARTINI™
Elaeagnus x ebbingei 'Abrela' MARYLINE®
Ligustrum lucidum 'EXCELSUM SUPERBUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.